Erdoğan’ın diploma skandalı büyüyor… Mazbatası için iptal başvurusu geldi!

14 Haziran 2019 Cuma

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Erdoğan’ın mazbatasının iptali için başvuruda bulundu.

Türkiye Noterler Birliği, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmak için sunduğu diplomasının fotokopisini, aslını görmeden aslı gibidir şeklinde onaylayan noter katibine soruşturma açmayan notere dün uyarma cezası vermişti.

Erdoğan’ın ‘fotokopi diploma’sında bir skandal daha!

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ise, konuyla ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurarak dikkat çeken bir adım attı.

Erdoğan’ın diplomasını görmeden fotokopisini imzalayan Notere uyarı cezası

‘ORTADA TAM BİR KANUNSUZLUK HALİ MEVCUTTUR’

HKP’nin başvurusunda ortada bir “kanunsuzluk” olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bu açık-net Anayasal ve Yasal düzenlemeler karşısında Cumhurbaşkanı’nın dört yıllık yüksek öğrenim yapmış olması şarttır. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan anılan maddelerde öngörülen ‘Seçilme Yeterliği’ne sahip değildir. Yine seçilme yeterliğine sahip olduğunu kanıtlamak için adı geçen kişi tarafından Sayın Başkanlığınıza verilen öğrenim belgelerinin de sahte olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır. Ortada tam bir kanunsuzluk hali mevcuttur.”

HKP, YSK’ya yaptığı başvuruda, Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun ilgili maddelerinden; “Seçilme Yeterliği”ne sahip bulunmadığını, bu yüzden de Cumhurbaşkanlığı mazbatısının iptalini ve Cumhurbaşkanlığı’nın düşürülmesine karar verilmesini istedi. Başvuruda, Erdoğan için ayrıca, “TCK’nın 204. maddesinde öngörülen Resmi Belgede Sahtecilik suçundan hakkında suç duyurusunda bulunulması için Sayın Başkanlığı’nıza başvurma zorunluluğu doğmuştur” diye de belirtildi.

Benzer Haberler