Erdoğan’ın basket sahası ihalesi AKP’nin gözdelerine gitti

21 Ocak 2022 Cuma

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, danışmanlarıyla basketbol oynadığı saray bahçesindeki spor sahası kapalı hale getiriliyor. Gizli kapaklı düzenlenen ihale jet hızıyla sonuçlandırıldı. İhale özel olarak davet edilen AKP’nin gözde müteahhitlerinden Siyahbeyaz Mühendislik’e verildi. Sahanın üzeri 10.3 milyon liraya kapatılacak ve bu sayede Erdoğan ve takımı kötü havalarda da spor yapabilecek.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz Ekim ayında sağlığıyla ilgili söylentilerin arttığı günlerde formasını giymiş ve Saray’ın bahçesindeki sahaya çıkmıştı.

Bakanları ve danışmanlarının yanı sıra Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Dünya Güreş Şampiyonu Hamza Yerlikaya, eski futbolcu Alpay Özalan’la maç medyada geniş yer bulmuştu.

Erdoğan, 3 Ekim’de paylaştığı mesajda, “Sağlık için spor yapmak çok çok önemli. Ben de haftada üç gün spor yapmaya gayret ediyorum. Harekette bereket vardır” demişti.

Erdoğan ve Kalın, basketbol oynadı

REKABETE KAPALI İHALE

İhaleyi son dönemde barınma sıkıntısı çeken öğrenciler tarafından yoğun olarak eleştirilen yurtların yapımından sorumlu Gençlik ve Spor Bakanlığı gerçekleştirdi.

İhalede, kanunun esas usul olarak öngördüğü rekabete imkan sağlayan açık usul yerine olağanüstü haller için düzenlenen istisna maddesi 21-b Pazarlık usulü tercih edildi.

İstisna maddesi sayesinde ihalenin kimseye duyurulmasına da gerek kalmadı. Özel olarak davet edilen firmalarla kapalı kapılar ardında 4 Ocak’ta düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içerisindeki açık spor sahasının kapalı spor sahası haileni getirilmesi Yapım İşi” ihalesi jet hızıyla sonuçlandırıldı.

İhale Saray’ın gözde müteahhitlerinden Siyahkalem Mühendislik’e 10 milyon 390 bin TL’ye verildi.
19 Ocak’ta imzalanan sözleşmeye göre 24 Ocak’ta başlayacak inşaat, 25 Mart’ta tamamlanacak. Saray’ın bahçesinde yan yana bir basketbol sahası, bir tenis kortu ve bir futbol sahası bulunuyor.

Benzer Haberler