Erdoğan’ın avukatlarının Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in beraatine itirazı reddedildi

8 Mart 2022 Salı

İstinaf, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla yargılanan sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkındaki beraat kararını onadı.

İstinaf mahkemesi, Uğur Dündar’ın sunduğu programdaki sözleri nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla yargılanan sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında yerel mahkeme tarafından verilen beraat kararını onadı.

Sözcü’den Sevgim Begüm Yavuz’un haberine göre, Uğur Dündar’ın sunduğu Halk Arenası programında, 21 Aralık 2018 tarihinde söyledikleri sözler nedeniyle “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan yargılanan Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından geçen yıl Mart ayında beraat kararı verilmişti.

Yerel mahkemenin kararının ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları dosyayı İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. Dosya üzerindeki incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Erdoğan’ın avukatlarının itirazını reddederek yerel mahkemenin verdiği beraat kararını onadı.

Metin Akpınar: Ben davadan beri ölü taklidi yapıyorum

‘ŞİKAYETÇİNİN İDDİALARI YERİNDE GÖRÜLMEDİ’

Ceza Dairesi kararında, şu ifadelere yer verdi: “Sanıkların savunmaları ve tüm dosya kapsamı ile sanığın leh ve aleyhindeki toplanan tüm kanıtları inceleyip, irdeleyen ve iddianın reddine ilişkin sebepleri karar yerinde ayrı ayrı gösteren, savunmayı tercih nedenlerini açıklayan, aleyhteki kanıtları hükümlülük için yeterli görmeyen mahkemenin beliren takdir ve kanaati karşısında istinaf başvurusunda bulunan O Yer Cumhuriyet savcısı ve katılan vekilinin ileri sürdüğü nedenler yerinde görülmemiş olmakla İstinaf başvurularının esastan reddine…”

Metin Akpınar itiraz etti, ‘izinsiz gösterim’ kararı bozuldu

Benzer Haberler