Erdoğan’dan Kanal İstanbul için ‘dış borç’ sinyali

16 Nisan 2021 Cuma

Erdoğan’dan Kanal İstanbul için ‘dış borç’ sinyali

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Yunan bakanın sözleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  hakkında açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul hakkında da açıklamalarda bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı “Dış krediyle bu işi içeriden yapmak da söz konusu.” ifadelerini kullandı.

 

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

(YUNAN BAKAN İLE GÖRÜŞMEDE GERGİNLİK)

Dışişleri Bakanımız, Dendias’ın davranışları, tutumu karşısında ona haddini bildirdi. Aramıza başkalarını sokmayalım dedim. 150 bin soydaşımıza gerekli ilgi gösterilmiyor. Hala başmüftüyü kalkıp kendiniz atıyorsunuz. Oradaki başmüftüyü atama hakkınız Lozan’a göre yok. Biz patriği atamıyoruz.

(KKTC’DE KUR’AN KURSLARININ KAPATILMASI)

Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın laikliğin ne olduğunu öğrenmesi lazım, açıklaması kabul edilebilir değil. Tavır değişti değişti, değişmediği takdirde biz özellikle Kuzey Kıbrıs’ta inanç özgürlüğü noktasında Kur’an eğitimi noktasında eğitime teşkil edecek adımların atılmasına müsaade edemeyiz. Kuzey Kıbrıs, Türkiye’deki uygulamalar neyse bunları safhasına geçirmek durumundadır. Din düşmanı sendikaların attığı adımları kabul etmemiz mümkün değildir. Anayasa Mahkemesi Başkanı bu yanlışından süratle dönmelidir. Dönmediği taktirde atacağımız adımlar farklı olacaktır.

KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI: DIŞ KREDİYLE BU İŞİ İÇERİDEN YAPMAK DA SÖZ KONUSU

Temelle birlikte ilk köprünün yapımına başlayacağız. Bu köprülerle birlikte kanalın her iki yanından sürecin başlaması önem arz ediyor. Çok ciddi bir hafriyat söz konusu olacak. Bunların yapımı da sahiplendirme bittikten sonra başlayacak. Yerli sermayeden bu işe gelecek olanlar var, konsorsiyumla yürütecek olanlar olabilir. Dış krediyle bu işi içeriden yapmak da söz konusu.

Erdoğan siyasi husumetini cami avlusuna taşıdı

Benzer Haberler