Erdoğan’dan Berat Albayrak’ın istifasına ilişkin ilk açıklama

11 Kasım 2020 Çarşamba

Erdoğan’dan Berat Albayrak’ın istifasına ilişkin ilk açıklama

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, damadı Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa ilişkin, “Albayrak, sağlık sorunları nedeniyle affını istedi, kabul ettik” açıklamasını yaparken, kabine değişikliği iddialarını yalanladı. “İçi boş, masa başında uydurulan haberler” diyen Erdoğan, medyaya yüklendi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, damadı Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa ilişkin ilk kez konuştu. “Albayrak, sağlık sorunları nedeniyle affını istedi, kabul ettik” açıklamasını yapan Erdoğan, kabine değişikliği iddialarına ilişkin, “İçi boş, masa başında uydurulan haberler” diye konuştu.

Erdoğan, kabine değişikliği iddialarına ilişkin konuşurken, “Bizim medyanın işi gücü yok. ‘Acaba ne yapalım da biz şu anda hükûmeti rahatsız edelim’ veyahut ‘ne yapalım da ülkenin kulağına kar suyu kaçıralım’. Tayyip Erdoğan masa başı kalemşörlerinin yaptıklarıyla amel etmez. Bunu geçin. 18 yılda böyle bir adım attığımızı gördünüz mü? Atmadık, attıramazsınız. Biz bu kalemşörlerle savaşa savaşa bu makama geldik” sözleriyle medyaya yüklendi.

“İstihdam artışını önemli ama yetersiz olarak görüyorum” diyen Erdoğan, “Faizlerin enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti bu konuda verdiğimiz mücadeleyi zor sokuyor. Fiyat istikrarını sağlayacak politikaları hayata geçirmek MB’nin görevidir” ifadesini kullandı.

İletişim Başkanlığı: Albayrak’ın görevden af talebi kabul edildi

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Ateşkesin denetimi için oluşturacağımız ortak Türk- Rus merkezi ile ilgili mutabakat zaptı bu sabah imzalandı. Türkiye, anlaşmanın uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere bölgede kurulacak ortak barış gücünde Rusya’yla birlikte yer alacak. Karabağ bir kez daha eman yurdu haline gelmekte, hilalin gölgesindeki huzurlu yerini almaktadır. Bundan sonra Azerbaycan’la çok daha yakın, çok daha güçlü iş birliği içinde olacak, ortak geleceğimizi birlikte inşa edeceğiz

BERAT ALBAYRAK AÇIKLAMASI

“Ülkemize önemli hizmetler veren Berat Albayrak’a şahsım milletim adına teşekkür ediyorum. Bu süreç içerisinde özellikle de iki sismik araştırma, 3 tane de sondaj gemisini ülkemize kazandırması da finans yönetimi bakımından önemli bir başarıydı. Kendisi sağlık sorunları sebebiyle vazifesinden affını istedi. Biz de yerine Lütfi Elvan arkadaşımızı atadık.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa etti

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ İDDİALARI

“Geçtiğimiz cuma da Merkez Bankası başkanlığında da görev değişimi yaptık. Naci Ağbal arkadaşımızı atadık. Bugünlerde bir kez daha tedavüle sokulan kabine değişikliği yönündeki spekülasyonlarla ilgili içi boş, masa başında uydurulan haberler. Medyanın böyle işi gücü yok. Acaba ne yapalım da biz şu anda hükümeti rahatsız edelim veyahut ne yapalım da ülkenin kulağına kar suyu kaçıralım. Tayyip Erdoğan masa başı kalemşörlerinin yaptıklarıyla amel etmez. Bunu geçin. 18 yılda böyle bir adım attığımızı gördünüz mü? Atmadık, attıramazsınız. Biz bu kalemşörlerle savaşa savaşa bu makama geldik. Sizler bu ülkede bu milletin menfaatine hayırlı bir rüya görmezsiniz. Yeni yönetim sisteminde değişim gerekiyorsa bunun yeri ve zamanınını milletin yetki verdiği cumhurbaşkanı belirler. Bunun dışındaki söylenti lafıgüzaftan ibarettir ve bu millete de hakarettir.”

VATANDAŞA ÇAĞRI: TERCİHLERİNİZİ TÜRK LİRASI’NDAN YANA KULLANIN

“Vatandaşlarımızdan tercihlerini Türk Lirası’ndan yana kullanmalarını istiyorum. Yatırım yapıldığında en yüksek kazancın sağlanacağı ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini tüm dünyaya göstereceğiz. Ekonominin tüm taraflarıyla, tüm STK’larla yakın işbirliği halinde hareket ediyoruz.”

FAİZ AÇIKLAMASI

“İstihdam artışını önemli ama yetersiz olarak görüyorum. Faizlerin enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti bu konuda verdiğimiz mücadeleyi zor sokuyor. Faiz sebep enflasyon neticedir. En kısa sürede enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız. Vatandaşımızın satın alma gücünü korumamız buna bağlıdır. Fiyat istikrarını sağlayacak politikaları hayata geçirmek MB’nin görevidir.”

“YAPISAL REFORMLARIN HAZIRLIKLARI İÇİNDEYİZ”

“Türkiye’nin demokratik hukuk devleti kimliğini güçlendirmek için son bir yılda bir dizi reformu hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki aylarda hukuk devleti ilkesini güçlendirme konusunda yeni adımlar atacağız. Yatırım ortamının iyileştirilmesi, kamu gelir ve harcamalarının kalitesinin yükseltilmesi gibi alanlarda yapısal reformların hazırlıkları içindeyiz.”

Benzer Haberler