Erdoğan’dan hakim ve savcılara: Hiçbirinizi hukuk dışı yaklaşımla karşımda istemem

10 Mayıs 2022 Salı

Danıştay’ın kuruluş yıl dönümünde hakim ve savcılara konuşan Erdoğan “Açıkça ifade ediyorum, doğrusu hiçbirinizi hukukla bağdaşmayacak herhangi bir yaklaşımla karşıma gelmesini istemem” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Danıştay Konferans Salonu’nda İdari Yargı Günü ve Danıştay’ın 154. Kuruluş Yıl Dönümü nedeniyle düzenlenen açıklamalarda bulundu.

Erdoğan “Ülke yönetimine geldiğim günden beri Türkiye’nin hukuk devleti kimliğini yüceltmesinin mücadelesini veriyorum” dedi ve şunları söyledi:

‘CUMHURİYET TARİHİ KÖTÜ ÖRNEKLERLE DOLU’

“Danıştay, devlet ile vatandaşlar arasındaki ihtilafların hukuk marifetiyle çözümünü sağlıyor. Cumhuriyet tarihi maalesef yargının darbeciler tarafında olduğu pek çok kötü örneklerle doludur. Dünyanın her yerinde siyaset, etki alanını genişletmek ister. Bunun için sürekli sınırlarını zorlar. Yargı alanı da dahildir, hatta en başlarda gelir. Her yerde aynı çekişme yaşanmıştır, halen de yaşanmaktadır.

Mermi yutturup gecelik giydirmişti! Serbest kaldı

‘YARGININ HUKUKÇU DURUŞU…’

Açıkça ifade ediyorum. Bu ülkede hiçbir savcının, hakimin hukukla bağdaşmayacak herhangi bir yaklaşımla karşıma gelmesini istemem. Aynı zamanda yargı mensuplarının bu hukukçu duruşunu herkesin karşısında, her şartta sergilemesini de beklerim. Darbelere kılıf uyduran, menfaat hesaplarının aleti olan yargı, millet adına karar veremez. FETÖ ihanet çetesinin yargı içindeki dehşet verici yapılanmasına hep birlikte şahit olduk. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesi ile inşallah böyle tehditlerle karşılaşmayacağımızı ümit ediyorum.

‘YENİ ANAYASA İÇİN DEFALARCA TEŞEBBÜSTE BULUNDUK’

Hukuk devleti ilkesi demokrasinin olmazsa olmaz şartıdır. Ülke yönetimine geldiğim günden beri Türkiye’nin hukuk devleti kimliğini yüceltmesinin mücadelesini veriyorum. Aslında ülkemizi yeni, demokratik yaklaşımla, yalın dille yazılmış yeni anayasaya kavuşturmak için TBMM’de defalarca teşebbüste bulunduk. Maalesef muhalefet partilerinin uzlaşmaz tavrı nedeniyle akamete uğradık. Milletimizi ruhunu 12 Eylül vesayetçilerinin üflediği darbe mahsulü anayasadan kurtarma irademiz bakidir. İmkan bulduğumuzda ülkemizi özgürlükçü anayasaya kavuşturacağız.”

‘Rakılı Kadir gecesi’ paylaşımı yapan Pegasus çalışanına hapis istendi

Benzer Haberler