Erdoğan’dan flaş F-35 açıklaması! Mahkemeye gideriz…

27 Haziran 2019 Perşembe

Erdoğan’dan flaş F-35 açıklaması! Mahkemeye gideriz…

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 için gittiği Japonya’nın Osaka kentinde ABD ve F-35 konusunda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye geleceğini açıkladı. Erdoğan, F-35 konusunda yaşanan anlaşmazlık hakkında, “1.25 milyar dolar harcadık. Eğer yaptırım uygulanırsa uluslararası mahkemeye başvururuz” dedi.

ABD’den Türkiye’ye ‘ekonomik’ tehdit!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan Japonya’da ülkenin çok okunan gazetelerinden Nikkei’ye özel açıklamalarda bulundu. Erdoğan, kendisien yöneltilen, “Trump’ın Türkiye’ye yaptırım yapmasını engelleyebilecek misiniz” şeklindeki bir soruya, “G-20 Zirvesi’nde Trump ile görüşmemizin ikili ilişkimizdeki düğümleri ortadan kaldırmak ve ortaklığımızı güçlendirmek için önemli olacağına inanıyorum” dedi.

Erdoğan, Trump’ın Temmuz ayında Türkiye’yi ziyaret edebileceğini dile getirirken, F-35 projesi hakkında ise, “Biz şimdiden F-35 projesi için 1.25 milyar dolar ödeme yaptık. Eğer böyle yanlış bir hamle yaparlarsa bunu uluslararası mahkemeye taşırız çünkü harcadığımız parayı geri almak isteriz” dedi. F-35 konusunda, “Biz bir pazar, bir alıcı değiliz bir aynı zamanda üretici ortağız” ifadesini kullandı.

Erdoğan Trump hakkında, “Bay Trump Türkiye’nin endişelerini, neden bu sisteme ihtiyacımız olduğunu ve bu noktaya nasıl geldiğimizi biliyor. Umudum bu görüşmede en iyi sonucu almak ve bu sorunu bitirmek” dedi.

İSTANBUL AÇIKLAMASI

Erdoğan, kendisine yöneltilen, “İstanbul İl Meclisi’nde İmamoğlu ile çalışacak mısınız” sorusuna, “Eğer İstanbul’a fayda katacak gerçekçi projelerle gelirse elbette AKP grubu destekleyecektir. Fakat kabul edilemez projelerle gelirse İstanbul’un iyiliği için bu tür projelere destek vermeyeceğiz” dedi.

Benzer Haberler