Erdoğan’dan ‘Ermenistan’ mesajı: Biz barışın güvercinleri olmak istiyoruz

10 Aralık 2020 Perşembe

Erdoğan’dan ‘Ermenistan’ mesajı: Biz barışın güvercinleri olmak istiyoruz

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ikili anlaşmaların imzalanmasının ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Aliyev, bölgede yeni bir işbirliği platformu oluşturulması gerektiğini vurguladı. Erdoğan da işbirliği konusunda Aliyev’e katıldığını belirterek, “Bizim kapılarımızı Ermenistan’a kapatalım diye bir derdimiz yok. Biz barışın güvercinleri olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de baş başa görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından iki ülke arasında anlaşmalar imzalandı. İmza töreninin ardından ise iki lider ortak basın açıklaması yaptı

Erdoğan ve Aliyev’in Karabağ üzerinden Ermenistan’a yönelik mesajları oldu. Aliyev, “Ermenistan asılsız iddialarından vazgeçerse iş birliği platformlarında yer alabilir” dedi. Erdoğan ise olumlu adımların atılması durumunda Türkiye’nin Ermenistan’a kapılarını açabileceğini söyledi.

ERDOĞAN: ERMENİSTAN’A KAPALI KAPILARI AÇARIZ

Erdoğan, “Bu zaferin başta bu işin liderliğini yapan, kardeşime onun şahsında Azerbaycan Türkü kardeşlerime mübarek olmasını diliyorum. Gerçekten 44 günlük bir savaş sonrasında ortaya çıkan netice Azerbaycan’daki kardeşlerimizi nasıl sevindirdiyse Türkiye’deki kardeşlerini de sevindirmiştir. Gerek hükümetimiz olarak gerekse bu noktada parlamentonun büyük bir kısmı olarak bu sevinci beraber yaşadık. Buna medyanın da büyük bir kısmı katıldı” dedi.

Erdoğan, “Rabbim bundan sonraki süreci inşallah başarılarla dolu olarak devam ettirmeyi de nasip eylesin. Karabağ niçin bugüne kadar sürüncemede kaldı. 30 sene ne için Karabağ’da bu çile çektirildi? Bu MİNSK üçlüsü denilen bu üçlünün görevi neydi. Neden bu kadar oyalandılar? Bunu neticeye kavuştururlardı. Daha sonra çok daha olumlu mesajlar gelmeye başladı. Tabi bunların başında da Fransa. Devamlı gardaşımı arıyordu. Ondan neticeler elde etmeye çalışıyordu. Zaman zaman bize de ulaşmak istiyorlardı ama doğrusu biz dönmedik. Çünkü biliyorduk ki dert başkaydı. Bunu da özellikle kardeşlerimiz artık göbeğimizi keseceğiz dediler, adımı attılar. Fransa’nın Karabağ’ı devlet olarak kabul etme hakkı yok” ifadeleri kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

Adımı attıktan sonra iş yürümeye başladı. Ondan sonra biz burada Sayın Putin ile görüşmeler yaptık. Özellikle istihbarat, savunma boyutu yürütüldü. Ben burada Sayın Putin’in yaklaşımlarını bir kenara koyamam. Onun olumlu yaklaşımları bu süreci olumlu istikamette götürmeye yardımcı oldu. Bu arada yine kardeşimin ifade ettiği platform konusunu ben de önemsiyorum. Rusya, Türkiye, Azerbaycan, İran, Gürcistan, eğer kabul ederse Ermenistan da bu platformun içinde yer alabilir.

Gereken adımlar atılırsa Ermenistan’a kapalı olan kapılarımızı açarız. Ermenistan da ortak platformda yer alabilir. Bizim Ermenistan halkına bir kinimiz yok.

ALİYEV: KARABAĞ, TÜRKİYE’NİN DE YARDIMIYLA EN GÜZEL YERLERDEN OLACAK

Aliyev’in açıklamalarından öne çıkanlar ise şu şekilde:

Tarihi topraklarımızı işgalden kurtardık. Biz tarihi adaleti sağladık, işgale son verdik. Bugün Erdoğan Türkiye’si dünya için bir örnektir. Bağımsızlık, mertlik ve gelişme örneğidir. Vatan muharebesinde meşhur Bayraktar, büyük değişikliğe sebep oldu. Bütün dünya Türk halkının zekasını bir daha gördü. Türk sanayisinin ne kadar geliştiğini dünya bir daha gördü. Zafer geçidinde Türk ve Azerbaycan askerleri omuz omuzaydı. Türkiye-Azerbaycan birliği sadece halklarımız için değil dünya için de önemli. Ermenistan yönetimi savaştan doğru sonuç çıkarırsa işbirliği platformda yer alabilir.

Bizim kadar birbirinin yanında olan iki ülke daha yok. Karabağ, Türkiye’nin yardımıyla en güzel yerlerden olacak. Bölgede yeni bir iş birliği platformunu oluşturacağız. Düşmana çok büyük darbe vurduk, orduyu mahvettik. Ermenistan yönetimi asılsız iddialarından vazgeçerse, onlar da bölgede kurulacak çeşitli iş birliği platformlarında yer alabilir

“BAYRAKTAR, ZAFERİMİZDE MÜSTESNA ROL OYNADI”

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’si, dünyaya bağımsızlık, mertlik ve cesaret örneğidir. Türkiye’nin gücü bizim gücümüzü arttırır. Bugün aziz kardeşimin liderliği sayesinde Türkiye dünya çapında güç merkezine çevrildi.

Türk savunma sanayisinin ürünü meşhur Bayraktar, zaferimizde müstesna rol oynadı.

 

Benzer Haberler