Erdoğan’dan Doğu Akdeniz mesajı: Ya diplomasiyle anlayacaklar ya da sahada yaşayacakları acı tecrübelerle

5 Eylül 2020 Cumartesi

Erdoğan’dan Doğu Akdeniz mesajı: Ya diplomasiyle anlayacaklar ya da sahada yaşayacakları acı tecrübelerle

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Göztepe Şehir Hastanesi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Son dönemde artan vaka ve yoğun bakım sayısına rağmen sağlık sistemimiz dimdik ayaktadır” derken, Doğu Akdeniz gelişmelere ilişkin ise, “Türkiye’nin kendisine dayatılan ahlaksız haritaları ve belgeleri yırtıp atacak siyasi, ekonomik ve askeri güce sahip olduğunu anlayacaklar” ifadesini kullandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Göztepe Şehir Hastanesi Açılış Töreni’nde törenine katıldı.

Törende konuşan Erdoğan, “Türkiye’in sağlıkta gerçekleştirdiği atılımların anlamı Koronavirüs salgını sürecinde çok daha iyi anlaşılmıştır” diyerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Aynı şekilde ülkemizdeki kimi kesimlerin yere göğe sığdıramadıkları bazı devletlerin bu konuda ne kadar sıkıntılı oldukları salgın sebebiyle ortaya çıkmıştır. Maddi zenginliğin sosyal adalet ve eşitliği temin etmeye yetmediği bu süreçte çok acı bir şekilde görülmüştür. Türkiye salgını 40 bin yoğun bakım yatağı, 246 bin yatak kapasitesi, 1213 bilgisayarlı tomografi cihazı, hepsinden önemlisi 1 milyon 100 bin sağlık ordusu ile karşılamıştır. Salgın döneminde de çok sayıda sağlık kurulunu hayata geçirdik.

“Kurduğumuz güçlü sağlık altyapısı sayesinde gelişmiş ülkeler dahil pek çok yerde adeta ayyuka çıkan tıkanıkların önüne geçilmiştir. Son dönemde artan vaka ve yoğun bakım sayısına rağmen sağlık sistemimiz dimdik ayaktadır. Her yerde bu tarz şeylere uyulmuyor. Düğünlerde dikkat diyoruz maalesef uyulmuyor. Mesafe, maske diyoruz uyulmuyor.”

DOĞU AKDENİZ’DEKİ GELİŞMELER

Erdoğan, Doğu Akdeniz gelişmelere ilişkin ise,”Türkiye’nin kendisine dayatılan ahlaksız haritaları ve belgeleri yırtıp atacak siyasi, ekonomik ve askeri güce sahip olduğunu anlayacaklar” diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye’ye karşı husumetlerini ifade etmekten çekinmeyenlerin ifşa ettikleri darbe ve siyasi entrika senaryolarını çöpe atacaklarını belirterek, “Ülkemizi getirdiğimiz seviyenin de üstüne çıkartıp dünyanın en büyük 10 devletinden biri haline dönüştürmekte kararlıyız. Maruz kaldığımız her saldırı, karşılaştığımız her kriz, Türkiye’nin üretim, ticaret, ihracat, teknolojide, temel hizmet alanlarında geldiği yerin manasını daha iyi anlatıyor” dedi.

Erdoğan, “Hamdolsun karşısındakilerin gerçek gücünü ve hareket alanı gören, arkasındaki desteği fiili neticelere dönüştürebilen bir Türkiye var. Tabii bu hakikatleri karşımızdakiler de iyi görüyor. Ülkemize karşı kurulan akıl almaz ittifakların ve sergilenen hak hukuk ve teamül tanımaz davranışların gerisinde bunun verdiği telaş ve korku bulunuyor. Halbuki biz her platformda, her mesajımızda Türkiye’nin adil olması şartıyla her türlü paylaşıma hazır oluğunu ifade ediyoruz. Bu sözümüzde de samimiyiz. Sorun karşımızdakilerin bizim haklarımızı yok sayması, kendilerini bizim üstümüzde konumlandırmaya çalışmasıdır. Ama bunun böyle olmadığını, Türkiye’nin kedisine dayatılan ahlaksız haritaları ve belgeleri yırtıp atacak ekonomik, askeri ve siyasi güce sahip olduğunu anlayacaklar. Ya siyasetin ve diplomasinin diliyle anlayacaklar ya da sahada yaşayacakları acı tecrübelerle anlayacaklar. Mücadeleyi ve onun sonundaki muhtemel şehadeti en büyük paye olarak gören bir milletin karşısında durabilecek hiçbir gücün olmadığını fark ettiklerinde umarım iş işten geçmiş olmaz. İçinden geçtiğimiz sürecin sonunda olabilecekleri asıl bunca zamandır sahte bir refah ve demokrasi sırça köşkünde yaşayanlar düşünsün. Biz her ihtimale ve her sonuca hazırlıklıyız” ifadelerini kullandı.

 

 

Benzer Haberler