Erdoğan’dan ‘Avrupa Birliği’ yanıtı: Ağzın bal yesin!

Yayın tarihi: 12 Temmuz 2023 Çarşamba 6:18 pm - Güncelleme: 12 Temmuz 2023 Çarşamba 6:29 pm

NATO Zirvesi sonrası basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, “İsveç, ülkemizin AB üyelik sürecine ve vize serbestisine aktif destek verecek” dedi. Erdoğan bir muhabirin AB sorusuna ise “Ağzın bal yesin!” diye yanıt verdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi sonrası basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, İsveç’in NATO’ya üyelik sürecine ilişkin konuştu. Erdoğan, İsveç’in Türkiye’nin AB üyelik sürecine ve vize serbestisine aktif destek vereceğini ifade etti.

“İsveç’in NATO’ya katılım protokollerini onaylayacak merci milli iradenin temsilcisi TBMM’dir” diyen Erdoğan, “Bizim gibi milletvekillerimiz de de süreci yakından takip edecek. Somut ilerlemeler göreceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtladığı sırada kendisine yöneltilen “İsveç’e verdiğiniz destek, Türkiye’nin AB üyeliğinin başlangıcı mı?” sorusuna “Ağzın bal yesin” diyerek yanıt verdi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

‘DİĞER BÖLGELERE SIÇRAMASINI ENGELLEDİK’

Rusya-Ukrayna savaşında 504. günü geride bıraktık. Çatışma uzadıkça yıkım ve gözyaşı artarak devam ediyor. Türkiye olarak müttefiklerimizle dayanışma içinde hareket ederken savaşın sona ermesi için çaba harcıyoruz. Savaş gemilerinin Türk boğazından geçmesine müsaade etmedik, savaşın diğer bölgelere sıçramasını engelledik. Tahıl Koridoru anlaşmasının uzatılması için girişimlerimiz devam ediyor. Sayın Zelenski Karadeniz Tahıl Girişiminin devamından yana Sayın Putin’in de bazı önerileri var. Her iki tarafı da dinliyoruz. Savaşın kazananı barışın da kaybedeni olmaz. Bölgemizde barış umutlarını yeniden yeşertmek istiyoruz.

‘MÜTTEFİKLERİMİZDEN KARARLI BİR MÜCADELE BEKLİYORUZ’

Bazı müttefiklerimizin PKK’nın Suriye’de kurdukları çarpık ilişki ittifakın bütünlüğüne zarar veriyor. Son yıllarda yaşadığımız acıya rağmen halen terörle mücadele bunu konuşmak acı verici. 40 yıldır bölücü terörle mücadele eden bir ülkeyiz. NATO’nun iki temel tehditten biri olarak gördüğü terörizmle mücadele şart. Şimdiye kadar binlerce vatandaşımızı terör örgütlerinin saldırılarında kaybettik. Terörle amansız ve amasız mücadele bizim kırmızı çizgimizdir, artık tüm müttefiklerimizde kararlı bir mücadele bekliyoruz. NATO tarihinde ilk defa Genel Sekreter tarafından Terörizmle Mücadele Özel Koordinatörü atanacağı duyuruldu. Zirvenin ikinci oturumunda Asya Pasifik ortaklarımız bize katıldı. Bu ülkelerle NATO ilişkilerinin nasıl geliştirileceği konusunu ele aldık.

‘TÜRKİYE AÇIK KAPI POLİTİKASINI HER ZAMAN DESTEKLEMİŞTİR’

NATO Ukrayna ilişkilerini bir üst düzeye taşımış olduk. Türkiye, NATO’nun açık kapı politikasını her zaman desteklemiştir. İttifak tarihine baktığımızda sırf anayasal isminden dolayı tam 17 yıl kapıda bekleyenleri görürsünüz.

‘İSVEÇ AB’YE TAM ÜYELİĞİMİZE DESTEK VERECEK’

Türkiye, ittifakın genişlemesine verdiği ilkeli tutumu desteklemiştir. İsveç’in NATO’ya katılımı gündemimizde yer aldı. Ülkemizin beklentilerini İsveç’in taahhütlerini yerine getirmesi konusunu ele aldık. İsveç’in üyelik konusuyla ilgili önümüzdeki süreçlerin nasıl şekilleneceğini ele aldık. İsveç, bizim AB’ye tam üyeliğimize ve Gümrük anlaşmasının yenilenmesine destek verecek. İsveç üzerine düşeni yapmayı sürdürecek. Kuran-ı Kerim’e yönelik alçakça saldırılarının ardından İsveç hükümetinin saldırıyı kınayan açıklamalarını not ettik. Bugün BM İnsan Hakları Konseyi Kur’an-ı Kerim’i yakma eylemini nefret suçu olarak nitelendirdi. İnsanların kutsallarına saldırmak fikir özgürlüğü değil barbarlıktır. İsveç’in NATO’ya katılım protokollerini onaylayacak mercii TBMM’dir.

(Rus askerinin Karabağ’daki varlığı) Buradaki anlaşma, 2025’e kadar Rusya’nın belirlenen yerlerde kalmasıdır. 2025’te ise Rusya buraları terk edecektir. Ben de Rusya’nın bu anlaşmaya sadık kalacağına inanıyorum. Aliyev kardeşim de zaten bunu yakından takip ediyor.

(Rusya-Ukrayna arasında arabuluculuk) Tahıl koridoru konusunda İstanbul nasıl bir merkez olduysa bizler arabulucu olmaya hazırız. Gerek Rusya ile gerek Ukrayna ile görüşebilen liderlerden bir tanesi biziz ama böyle bir teklif henüz gelmiş değil.

(Azov taburu) Bundan sonrası Sayın Zelenski’ye ait. Onlar zaten bu komutanları aldılar Ukrayna’ya götürdüler, ondan sonrası kendilerine ait.

(F-16 meselesi) Sayın Biden’ın bizlere ifade ettiği konu onlarda da Kongre bağlayıcı. Kendisi elinden gelen her şeyi yapıyor, takipçisi olacağız, umutluyum.”