Erdoğan ve Reisi’den ortak açıklama: Astana sürecini yeniden ayağa kaldıracağız

19 Temmuz 2022 Salı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Reisi ile ortak basın toplantısı düzenledi. İki lider Suriye’de ‘terörle mücadele’ mesajı verdi. Suriye Dışişleri Bakanı’nın da Tahran’da olduğu belirtildi.

‘Suriye’ gündemli zirve için İran’da bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’le görüştü. Erdoğan’ın Sadabad Sarayı’nda Reisi ile görüşmesi yaklaşık 1 saat 30 dakika sürerken, Hamaney’le 40 dakika sürdü.

İran ile karşılıklı mutabakat zaptları imzalandığı görüşme sonrası açıklama Erdoğan ve Reisi, Suriye’de ‘terörle mücadele’ mesajı verdi.

Erdoğan, “Terörle mücadelemiz büyük önem arz ediyor. PJAK, PKK, PYD, YPG ve FETÖ her iki ülkenin de ciddi manada baş belasıdır. Bunlar hangi ülkede olursa olsun o ülkenin huzurunu kaçırıyor” derken, Reisi “Terör örgütlerinin farklı isimleri olabilir ama kim sınırlarımızın güvenliğine tehlike oluşturuyorsa teröristtir ve onlarla mücadele edilir. Batı’da uygulanan çifte standart, isimlerine göre ayrım yapılması bizim tarafımızdan reddedilen bir konudur” ifadesini kullandı.

İran’da ‘Suriye’ zirvesi

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “Önce dar kapsamlı sonra heyetler arası toplantımızı gerçekleştirdik. Covid sebebiyle ikili ticarette gerilemeye maruz kaldık. Şu an itibariyle 7.5 milyar doları yakaladık. 30 milyar dolara ulaşacağımıza inanıyorum. Savunma sanayinde atacağımız adımlarla bu süreci hızlandırmamız mümkün. Gerek petrol gerek doğalgaz alanlarında atılacak adımlarla bu süreç hızlanabilir. Türkiye olarak son yıllarda savunma sanayinde bir sıçramamız var. Bu konudaki dayanışmamızı çok ama çok önemsiyorum. Terörle mücadelemiz büyük önem arz ediyor. PJAK, PKK, PYD, YPG ve FETÖ her iki ülkenin de ciddi manada baş belasıdır. Bunlar hangi ülkede olursa olsun o ülkenin huzurunu kaçırıyor. Astana sürecini yeniden değerlendirme, ayağa kaldırma durumu olacak.”

REİSİ’NİN AÇIKLAMALARI

İran Cumhurbaşkanı Reisi ise şöyle konuştu: “İki ülke arasındaki ticari hacmi potansiyeline göre çok daha düşük seviyededir. İki ülke 30 milyar dolar hedef belirledi. Böylece mevcut ticaret hacmi üç katına çıkarılacak. Doğalgaz ihracatına ilişkin anlaşmanın süresinin uzatılması konuşuldu. Bunun da uzatılmasıyla ticaret hacmi daha da artacaktır. İki ülke arasında yatırım konularının geliştirilmesi de ele alındı. Güvenlik ve istihbarat ilişkilerinin geliştirilmesi özellikle sınır bölgelerinin güvenliği ele aldığımız konulardan biri oldu. Terörizmle, uyuşturucuyla ve organize suçlarla ilgili konular konuşuldu. Türkiye ve İran bölgenin iki güçlü ülkesi, onların ilişlileri bölgenin güvenliğine katkı sağlayacaktır.”

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le de bir araya gelecek.

SURİYE DIŞİŞLERİ BAKANI DA TAHRAN’DA

Bu arada Suriye Dışişleri Bakanı’nın da Tahran’da olduğu belirtildi.

 

 

Benzer Haberler