Erdoğan: Tarihi fırsat Yunanistan’dan dolayı heba oldu

9 Eylül 2021 Perşembe

Erdoğan: Tarihi fırsat Yunanistan’dan dolayı heba oldu

Erdoğan, mülteci krizinin Yunanistan’la iş birliğini güçlendirebileceğini ancak ‘bu tarihi fırsatın Yunanistan’ın tutumu sebebiyle heba olduğunu’ söyledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi’nin ortak düzenlediği Adalar Denizi ve Yunanistan ile Komşuluk İlişkileri Sorunları Sempozyumu’na video mesaj gönderdi.

Sempozyumun başarılı geçmesi temennilerini ileten Erdoğan, düzenlenmesine öncülük eden Dokuz Eylül Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi yetkililerini tebrik etti.

Erdoğan, “Atalarımızın ‘adalar denizi’ olarak adlandırdığı Ege Denizi, tarih boyunca medeniyetlerin kavşak noktasında yer almış, insanlığın ortak kültür havzalarından birisidir. Üzerine şiirler yazılan, şarkılar söylenen bu güzel deniz, iş birliği ve barışın sembolü olması gerekirken maalesef son yıllarda insani trajedilerle gündeme gelmektedir” dedi.

“AYLAN BEBEĞİN DRAMINDAN DERS ÇIKARILMADI”

Erdoğan’ın açıklaması şöyle:

“Suriye’de yaklaşık 11 yıldır süren iç savaş ve katliamlardan kaçan binlerce göçmen, Ege Denizi’nde hayatını kaybetmiştir. Bundan 6 yıl önce minik bedeni sahile vuran Aylan bebek, modern dünyanın utanç vesikası olarak hafızalara kazınmıştır. Başta Avrupa olmak üzere, Batılı ülkeler Aylan bebeğin dramından gerekli dersleri çıkarmamıştır. Mültecileri kendi topraklarında güven ve huzur içinde yaşatacak adımların hiçbiri atılmamıştır. Türkiye, Suriye kaynaklı düzensiz göçün engellenmesine yönelik verdiği olağanüstü mücadelede tek başına bırakılmıştır. Suriyeli mazlumlara kapanan kapıların, ülkemizde darbe girişiminde bulunmuş, 251 vatandaşımızın kanını dökmüş FETÖ’cü canilere sonuna kadar açılması insanlık adına hicap kaynağıdır” diye konuştu.

“TARİHİ FIRSAT HEBA EDİLDİ”

Mülteci krizi, iki ülke arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesine vesile olabilecekken, bu tarihi fırsat Yunanistan’ın uzlaşmaz tutumu sebebiyle heba edilmiştir.

“YUNANİSTAN’IN OLDUBİTTİLERDEN KAÇINMASINI BEKLİYORUZ”

Komşumuz Yunanistan’dan hak ve menfaatlerimize saygı göstermesini, oldubittilerden ve tek taraflı eylemlerden kaçınmasını bekliyoruz. Yunanistan ile hakkaniyete, adalete ve iş birliğine dayalı, komşuluk hukukunu gözeten çözüm yolları bulacağımıza inanıyorum. Evlatlarımıza sorunlar yumağı yerine daha istikrarlı, daha huzurlu, daha güvenli bir gelecek bırakmak istiyoruz. Kendi alanında uzman isimlerin katılımıyla gerçekleştirilen bu sempozyumun bizlere bu arayışımızda yol göstereceğini düşünüyorum.”

Benzer Haberler