Erdoğan ‘tam kapanmaya’ rağmen kalabalık bir grupla cenazeye katıldı

2 Mayıs 2021 Pazar

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın nedeniyle alınan tam kapanma kararına rağmen kalabalık bir grupla Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ın babasının cenaze namazına katıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kalabalık bir grupla koronavirüsle mücadele kapsamında ilan edilen tam kapanmada Covid-19 tedavisi gördüğü hastanede 88 yaşında yaşamını yitiren Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ın babası Ahmet Galip Yıldırım’ın cenaze namazına katıldı.

Yıldırım için Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi’nde cenaze namazı kılındı. Namaza, Yıldırım’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları katıldı. Ahmet Galip Yıldırım’ın cenazesi, Çengelköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Erdoğan daha önce de devlet erkanıyla birlikte 92 yaşında hayatını kaybeden YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın babası Muhammed Emin Saraç için düzenlenen cenazeye  katılmıştı. O cenaze törenine ise binlerce kişi katılmıştı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ NE DİYOR?

Öte yandan İçişleri Bakanlığı’nın tam kapanma genelgesinde cenaze törenine ilişkin şunlar kaydedilmişti:

“Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-Devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait e-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.

Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuru yapacak vatandaşlarımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacaktır.”

Erdoğan siyasi husumetini cami avlusuna taşıdı

Benzer Haberler