“Erdoğan” sloganlarıyla başlayan İBB Meclisi’nde AKP’li meclis üyesi gazeteci darbetti

Yayın tarihi: 30 Mayıs 2023 Salı 7:09 pm - Güncelleme: 30 Mayıs 2023 Salı 8:38 pm

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından İBB Meclisi’nin ilk oturumu gerginlikle başladı. AKP Meclis üyeleri ile İBB çalışanları arasında çıkan tartışma kavgaya dönüşürken, arbedeyi görüntülemek isteyen Medyascope muhabiri Ali Macit AKP’li meclis üyelerinin saldırısına uğradı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, mayıs ayı olağan İSKİ Genel Kurulu’nu gerçekleştirmek üzere Saraçhane’deki başkanlık binasında toplandı. 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen ve resmi olmayan sonuçlara göre AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazandığı seçimlerin ardından toplanan Meclis toplantısı yüksek tansiyonla başladı.

Oturumun açılışında, İBB Meclisi 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti. AKP’li meclis üyeleri ayağa kalkarak alkışlarla “Recep Tayyip Erdoğan” tezahüratları yaptı.

AKP’Lİ MECLİS ÜYELERİ GAZETECİYE SALDIRDI

Oturuma verilen arada AKP’li Meclis Üyeleri ile İBB çalışanları arasında kavga çıktı. Arbedeyi görüntüleyen Medyascope muhabiri Ali Mecit, AKP’li meclis üyeleri tarafından darbedildi. Macit’e ilk müdahaleyi İBB’deki sağlık görevlileri yaptı. Macit’in, kendisine saldıran AKP’li meclis üyelerinden şikayetçi olacağı öğrenildi.

 

“21 YILDIR İKTİDARDAYIZ KİMİN YAŞAMINA MÜDAHALE ETTİK”

AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu da konuşma yaptı. Göksu seçim süreci boyunca AKP seçmesine karşı küçültücü ve belden aşağı hakaretler edildiğini savunarak “Aramızda kalmasın kaybettiler. Ve adam yine kazandı” dedi ve özetle şunları söyledi:

*Türkiye çok partili döneme geçtiğinden beri değişik partilerle seçime gitti. Biri gitti biri geldi. 21 yıldır 11 kez seçime girip zafer nasip olan Recep Tayyip Erdoğan oldu. Cumhurbaşkanımız  zaferden zafere koşarken rakibi Kılıçdaroğlu, 12 kez yenildi de yenildi. Millete tepeden bakarak, yalan söyleyerek milleti kandıracaklarını sandılar.

*14 Mayıs akşamı müthiş bir kriz yaşadılar. The Economist, Kandil, ABD, FETÖ ‘Erdoğan gidecek’ dedi. 14 Mayıs’ta sandıklar açıldı farklı sonuçlar geldiğini gördüler. Nasıl manipülasyon yapalım diye düşündüler. Edi ile Büdü’yü ekrana çıkardılar. Bu seçim, Türkiye diyenlerle ile Türkiye’nin etrafında dolaşmak isteyenleri çok net ortaya koydu.

*Dün Sultangazi’de bir fırına girip çocuğumuza Recep Tayyip Erdoğan dediği için ekmek satmıyorum deme çirkinliğini ortaya koydular.  Adayınız dedi ki; Erdoğan kazanırsa kızlarınız sokağa çıkamayacak. 21 yıldır iktidardayız, kimin yaşamına müdahale ettik? Bu seçim, kibrin kaybettiği tevazunun kazandığı seçim oldu.

*Bu seçimde mandacılar ve batının arka bahçesi olmak isteyenler kaybetti. Türkiye’yi bölmek isteyenler kaybetti. Bu seçimde FETÖ kaybetti. Kandil’deki katiller kaybetti. Küresel güçlerle işbirliği yapanlar kaybetti. Gerçekler kazandı. 86 milyon Türkiye kazandı. 2024’te de İstanbul asıl sahibine teslim edilecek.

“OH OH” SESLERİ YÜKSELDİ, ŞARKI SÖYLEDİLER

Göksu’nun konuşması sırasında CHP sıralarından yükselen tepkilere AKP’li meclis üyeleri  “oh oh oh” diyerek karşılık verdi. Göksu’nun konuşması bitince de AKP’li üyeler partilerinin seçim  müziği “Soranlara sormayanlara” şarkısını söyleyip “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları attı.

“MECLİS TEZAHÜRAT YERİ DEĞİL”

Söz alan CHP Grup Başkanvekili Tarık Balyalı da şunları söyledi;

*Seçimlerin tek kazananı Türkiye. Partiler gelir geçer. Bu ülke çok seçim gördü. Seçim sonuçları AK Parti’ye ve cumhurbaşkanına hayırlı olsun. Seçimi kazananların kutlama hakkı vardır, normaldir.

*Ama 21 sene ülkeyi yönetmiş partiden bu mecliste olgunluk beklerdim. Burayı tribüne çevirmeye hakkınız yok. Meclis, tezahürat yeri değildir. Alışık olmadığımız  bir seçim geçirdik. Simgesi cumhurbaşkanının söylediği ‘ama montaj, ama şu, ama bu’ sözleri oldu.

*Seçim boyunca uğramadığımız hakaret kalmadı. O çocuğa ekmek vermeyen de, kızımıza sokağa çıkamayacaksın diyen de karşısında bizi bulur.

*Bunlara karşı çıkmak hepimizin görevi. Kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı bir siyaset ortaya kondu seçimde. Burada da az önce Kemal Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı’na arka arkaya hakaret edildiğini duyduk.

ZAMLI TARİFE TEKLİFİ GÜNDEME ALINMADI

Oturum yeniden başladığında AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş söz aldı ve İSKİ Genel Kurulu’na  sunulan, aralarında zamlı yeni tarifenin de bulunduğu ek tekliflerin gündeme alınmasına, bir günde rapora bağlanması mümkün olmadığı için “hayır” oyu vereceklerini söyledi. Gökkuş “Seçim atmosferinde zam yapmamak için bugüne bırakıldı. İSKİ’yi siyasete kurban ediyorsunuz” dedi.

“HER GÜN YENİ BİR SİYASİ CİNLİK”

CHP Grup Sözcüsü Mesut Kösedağı da ek gündem teklifleri sunulmasının rutin bir uygulama olduğunu ve bu konunun seçimden sonra görüşülmesi için bütün siyasi partilerin grup başkanvekilleri tarafından nisan ayında karar alındığını hatırlattı.

Kösedağı “Her gün yeni bir siyasi cinlik görüyoruz. Kendileri her şeye istediği zaman bir gecede zam yapıyor. Sizim zamlarınız yüzünden bozulan bütçeyi dengelememizi engelliyorsunuz.  Sonra Göksu çıkıp diyor ki ‘nerede engelleniyoruz?’ Bu rutin bir işlemdir. İSKİ’yi çalıştırmamak için yapıyorlar” diye tepki gösterdi.

Polemik bir süre daha devam etti. Ardından zamlı tarifenin yer aldığı ek teklifler AKP-MHP grubunun oyları ile gündeme alınmadı. (Sözcü)

İmar planlarını, İBB Meclisi’nden 3 gün önce paylaşan AKP ilçe başkanına tepki