Erdoğan: Ben karikatürü görmedim

28 Ekim 2020 Çarşamba

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında, kendisini hedef alan Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo için “Şahsımı hedef aldığını duydum bu tür ahlaksız yayınlara itibar etmeyi dahi zul kabul ettiğim için karikatüre bakmadım” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, kendisini hedef alan Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’yla ilgili, “Şahsımı hedef aldığını duydum bu tür ahlaksız yayınlara itibar etmeyi dahi zul kabul ettiğim için karikatüre bakmadım. Üzüntüm ve öfkem şahsıma yapılan iğrenç saldırıdan değil, aynı mecranın canımızdan aziz bildiğimiz Peygamber Efendimize yönelik terbiyesizliklerin kaynağı olmasıdır” diye konuştu.

Erdoğan, Rusya’nın İdlib ve Cerablus kentinde yaptığı saldırının ardından “Suriye Milli Ordusu güçlerinin eğitim merkezine yönelik saldırı bölgede kalıcı barış istenmediğinin işareti” yorumunu yaparken, “Bize verilen sözler tutulup, bu teröristler belirlediğimiz hattın dışına çıkarılmazsa ihtiyaç duyduğumuz her an harekete geçmek için meşru sebebe sahip olduğumuzu tekrar tekrarlıyorum” sözleriyle Kuzey Suriye’ye yeniden operasyon sinyali verdi.

Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Fransız mallarını boykotla ilgili kullandığı, “Emine Hanım sarayda çantasını yaksın” sözlerine, “Dün Bay Kemal eşimle ilgili bazı laflar etti. Sende zerre kadar yürek varsa sen benimle ilgili konuş, eşimle ilgili konuşma. Sen ne biçim siyasetçisin ya? Sana siyasetçi demek için sokaktan binlerce şahit getirmek lazım. Sende o yürek varsa kalkarsın, siyasetçiysen benimle ilgili, siyasetçi arkadaşlarımla ilgili konuş. Biliyorsun ki onlar seni paçavraya çevirirler” yanıtını verdi.

Charlie Hebdo hakkında soruşturma başlatıldı

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

ABD VE RUSYA’YA ELEŞTİRİ: HAREKETE GEÇERİZ

“Daha önce belirlenen bir grubun son üyeleri olduğu anlaşılmıştır. Bu olay Türkiye’nin Suriye merkezli terör saldırıları konusundaki hassasiyetinin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bize verilen sözler tutulup, bu teröristler belirlediğimiz hattın dışına çıkarılmazsa ihtiyaç duyduğumuz her an harekete geçmek için meşru sebebe sahip olduğumuzu tekrar tekrarlıyorum.

DEAŞ ile sadece Türkiye mücadele etmektedir. Rusya’nın İdlib bölgesindeki Suriye Milli Ordusu güçlerine saldırısı bölgede kalıcı barış ve huzurun istenmediğine işarettir. ABD’nin Suriye’nin Irak sınırı boyunca oluşturmaya çalıştığı yapının yeni çatışmaların, trajedilerin habercisi olduğu da açıktır.

Türkiye’nin gücü gerekiyorsa Suriye’yi tüm terör örgütlerinden temizlemeye yeterlidir. Tek gayemiz kendi güvenliğimizi sağlamak, Suriye halkının huzura ve esenliğe kavuşmasını sağlamaktır. Bunun dışında kimsenin toprağında, petrolünde hakkında gözümüz bulunmuyor.”

‘Bu iş daha fazla uzamasın’ diyen Erdoğan’dan, AKP’ye üçüncü kez aynı talimat

CHARLİE HEBDO KARİKATÜRÜNE TEPKİ

“Fransa’da Peygamber Efendimiz ile çıkan çirkin ve ahlak yoksunu karikatürleri yayınlayan derginin şimdi de kapaktan yayımladığı karikatürle şahsımı hedef aldığını duydum. Bu tür ahlaksız yayınlara ne yaptığını görmek amacıyla da olsa itibar etmeyi dahi zul kabul ettiğim için karikatüre bakmadım. Benim Peygamberime hakaret eden bu namussuzlarla ilgili benim herhangi bir şey söylememe de gerek yok zaten.

Üzüntüm ve öfkem şahsıma yapılan iğrenç saldırıdan değil, aynı mecranın canımızdan aziz bildiğimiz Peygamber Efendimize yönelik terbiyesizliklerin kaynağı olmasıdır. Hedefin şahsım değil, savunduğumuz değerler olduğunu biliyoruz. Ülkemizde de bunların uzantılarının olduğunu biliyor ve görüyoruz. Hatta bu parlamento altında olanlar olduğunu da biliyoruz. Aile mefhumunu bir kenara koymak suretiyle bu tür saldırının içinde olanları da biliyoruz. Böyle zamanlarda yekvücut olmak gerekirken hâlâ bunlar buralardan oy devşireceklerini zannediyorlar. Bu pazarda size yem yok.”

Erdoğan karikatürü yayınlayan Charlie Hebdo dergisine bakan yardımcısından küfürlü tepki

“TEHCİR VE MÜBADELE BATILI GÜÇLERİN OYUNLARININ ACI SONUÇLARI”

“Bunlar Avrupa’nın yeniden barbarlık dönemine gidişinin işareti. Fransa ve genel olarak Avrupa, Macron ve onunla aynı zihniyeti taşıyanların nefret tohumları saçan politikalarını hak etmiyor. Biz son nefesimizi verdiğimiz gün değil, asıl bu saldırılar karşısında sessiz kaldığımız mukabelede bulunamadığımız gün öldük demektir.

Şimdi buradan ben Batı’ya sesleniyorum; yahu siz değil misiniz Ruanda’da yüz binlerce insanı katleden? Milyonlarca Cezayirliyi katleden… Siz değil misiniz Afrika’nın her ülkesine sadece elmas, fosfat, altın var diye giren ve insanları katleden? Ya siz katilsiniz katil! Bugün hâlâ aynı şeylerin arayışı içerisindesiniz. Lübnan’a gidiyorsunuz. Ne işin var yahu senin Lübnan’da? Lübnan’da bir felaket yaşanıyor ve istikamet vermeye gidiyor. Ne oldu, aradığını buldun mu orada? Bulamadın. Niye? Kovdular seni kovdular. Vaka bu. Tanındıkça bunlar her yerden kovulacak. Adeta Haçlı seferlerini tekrar başlatmak istiyorlar.

Biz sadece dışardan ve içerden maruz kaldığımız saldırılara kendimizi savunduk. Tehcir ve mübadele gibi hadiseler Batılı güçlerin topraklarımızda sergiledikleri oyunların acı sonuçlarıdır.”

PUTİN’E: ‘GEL BU İŞİ TATLIYA BAĞLAYALIM’

“Putin ile buradaki süreci etraflıca ele aldık. Artık bu işe Kafkaslar’da son verelim dedik. İstersen bu işi birlikte çözeriz. Siz Paşinyan ile görüşmeleri yapın, ben İlham kardeşimle görüşmeleri yapayım ve bu işi artık tatlı bir yere bağlayalım. Heyetinizi gönderin, heyetimizle görüşmeler yapalım. Ama bu işi çözecek miyiz, çözmeyecek miyiz? Daha önce de 5+1 kendileriyle görüştük. Samimi bir adım atacaksak atalım. Bu işi bitirmek durumundayız. Biz samimiyiz. Ben sizin de samimi olduğunuza inanıyorum. İnşallah bunu neticelendiririz. Kırmızı çizgilerimiz aşıldığında kimse kusura bakmasın babamızın oğlu olsa gözümüz görmez.

Siz Orta Doğu’dan Suriye’den Azerbaycan’a asker gönderiyorsunuz, yabancı güçler gönderiyorsunuz diyorlar.”

“MÜSLÜMANDAN TERÖRİST, TERÖRİSTTEN MÜSLÜMAN OLMAZ”

“İslam’a ve Müslümanlara saldırıların en büyük hilesi bu kavramları terörle özleşleştirmektir. Müslümandan terörist olmaz, teröristten de Müslüman olmaz.”

KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA: YAKILACAK ÇANTALAR ARIYORSAN SİZDE ÇOK

“Yakılacak çantalar arıyorsan sizde çok. Yanınızda beyaz Türkler çok. Onların yakacağı çantalar da vardır, o ayrı konu. Zeka yoksunu bir adamsın. Airbus’ları satmamızı istiyorsun. Onunla bunun ne alakası var? Birisi stratejik bir ürün ve bu sadece Fransa’nın da değil, zavallı, bunun ortakları arasında İngilizi var, İtalyan’ı var, Alman’ı var… Bundan bile senin haberin yok yahu! Bu kadar zavallısın.”

Kılıçdaroğlu’ndan ‘boykot’ açıklaması: Emine Hanım çantasını Saray’da yaksın

 

Benzer Haberler