Erdoğan’dan bir Avrupa Birliği çıkışı daha: Nihai hedefimizden hiç vazgeçmedik

12 Ocak 2021 Salı

Erdoğan’dan bir Avrupa Birliği çıkışı daha: Nihai hedefimizden hiç vazgeçmedik

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri büyükelçilerine seslenen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nihai hedefimiz olan tam üyelikten hiçbir zaman vazgeçmedik” dedi. Doğu Akdeniz’deki gerilime de değinen Erdoğan, “Yunanistan’ı gerginliği artıracak hamlelerden vazgeçmeye davet ediyoruz” ifadesini kullandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği ülkeleri büyükelçileri ile toplantıya katıldı. Burada konuaşn Erdoğan, “Nihai hedefimiz olan tam üyelikten hiçbir zaman vazgeçmedik” dedi.

“YERLİ AŞIMIZI İNSANLIĞIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ”

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Virüse karşı kimimiz bir arkadaşını kimimiz bir yakınını kurban verdi. Salgın izleri kolay silinmeyecek derin izler bıraktı. Hayatını kaybeden herkes istatistikten öte bir candır. Tüm insanlığın aynı gemide olduğunu bir kez daha hatırlattı. Küresel işbirliği sayesinde başarılı olabileceğimizi hep birlikte gördük.

Salgın son haftalarda dünya genelinde yeniden ivme kazansa da arşı çalışmalarındaki başarılar umudumuzu artırıyor. Farklı kaynaklardan aldığımız aşıları gönüllülük esasına göre uygulamaya başlıyoruz. Yerli aşımızı gerekli onayların ardından milletimizle birlikte tüm dünyanın hizmetine sunacağız.

“AB DE SAMİMİ ÖZELEŞTİRİ YAPMALI”

2020’de pek çok tatsız suni sorunla uğraşmak zorunda kaldık. Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselesinde Türkiye ciddi haksızlıklara maruz kaldı. Türkiye Akdeniz’in en uzun kıyı şeridine sahip ülkesidir. Doğu Akdeniz’de hakkımız olmayan bir şeyi talep etmiyoruz. Ülkemizin menfaatlerini korumaya çalışıyoruz. Maksimalist haritalar üzerinden ülkemizin hapsedilme girişimlerine karşı çıkıyoruz. Hiçbir denklemden Akdeniz başarısı çıkmayacağı artık anlaşılmıştır. Türkiye adaletten yanadır.

Yunanistan NAVTEX ilanı gibi amacı belli imkanı sahaların yüzde 10’unu kullanarak yeni bir gerginlik yaratacak kadar ileri gitmiştir. Yunanistan’ı gerginliği artıracak hamlelerden vazgeçmeye davet ediyoruz. İstikşafi görüşmelerin yeni bir dönemin haberi olacağına inanıyorum. AB de samimi bir özeleştiri yapması gerekiyor. AB, hayır diyen Rum tarafını üyelikle ödüllendirdi. Türk tarafı ile son dönemde üst düzey hiçbir temas olmadı.

“NİHAİ HEDEFİMİZ TAM ÜYELİK”

Portekiz’in AB dönem başkanlığında olumlu başlıklarda olumlu gelişme sağlanmasını bekliyoruz. Nihai hedefimiz olan tam üyelikten hiçbir zaman vazgeçmedik.

“AVRUPA’DAN GEREKLİ DESTEĞİ GÖRMEDİK”

Özellikle 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve terörle mücadelede Avrupa’dan beklediğimiz desteği göremedik. 15 Temmuz’da kimi Avrupalı siyasetçiler çanak tutacak şekilde davranış sergilediler. Darbeciler Avrupa’da hiçbir tahkikata uğramadan hayatlarını devam ettiriyorlar.

“MÜSLÜMANLARIN İBADETHANELERİNE YAPILAN SALDIRILARI NASIL İZAH EDECEĞİZ”

Avrupalı dostlarıma soruyorum; Türkiye’de herhangi bir kiliseye karşı bomba veya saldırı olmuş mudur? Böyle bir şeye asla müsaade etmeyiz. Biz kendi cebimizden restorasyonlarını yapmak suretiyle ibadete açıyoruz. Şu anda Fransa’da Almanya’da Müslümanların ibadethanelerine yapılan saldırıları neyle izah edeceğiz? Din adamlarına yönelik saldırıları neyle izah edeceğiz? İslam karşıtlığı, Avrupa’da yaşayan 6 milyona yakın insanımızın güvenliğini tehdit etmenin yanı sıra Avrupa değerleri açısından da büyük bir kara deliğe dönüşüyor.

“AB İLE İLİŞKİLERİ YENİDEN RAYINA OTURTMAK İÇİN HAZIRIZ”

Türk tarihini Avrupasız okumak nasıl mümkün değilse, Avrupa tarihini de Türkiyesiz anlamak mümkün değildir. Millet olarak geleceğimizi Avrupa ile tasavvur ediyoruz. Bu süreçte karşılaştığımız haksızlığa rağmen nihai hedefimiz olan tam üyelikten hiçbir zaman vazgeçmedik. Kopenhag Kriterleri’ne gerekirse Ankara Kriterleri der yolumuza devam ederiz demiştim. 18 senede bu sözümüze sadık kalarak, tarihi yeniliklere imza attık.

Biz ülke olarak uzun vadeli bir bakış açısıyla olumlu gündem oluşturmak ve ilişkilerimizi yeniden rayına oturtmak için hazırız. Avrupalı dostlarımızdan da aynı iradeyi bekliyoruz. 18 Mart Mutabakatı güncellenmeli. Geçen yıl mart ayında, sayın Konsey ve Komisyon başkanları ile Brüksel’de yaptığımız görüşmelerde güncelleme konusunda anlaşmıştık. Biz bu anlaşma doğrultusunda üzerimize düşeni yaptık ama henüz Avrupa makamlarından tekliflerimize cevap alamadık.

Avrupa’nın sığınmacı akınına uğramasının önüne geçilmesinde gösterdiğimiz fedakarlığın asla unutulmaması gerekiyor.”

 

 

Benzer Haberler