Erdoğan, NATO zirvesinde bazı ülkelerin liderleriyle görüştü

14 Haziran 2021 Pazartesi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel’de düzenlenen NATO zirvesine katıldı. Erdoğan, zirve kapsamında ilk olarak Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’de düzenlenen NATO zirvesine katıldı. Erdoğan, zirve kapsamında bazı ülkelerin liderleriyle bir araya geldi.

Erdoğan, ilk olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. 52 dakika süren ve basına kapalı gerçekleşen görüşmede Libya, Suriye ve bölgesel konular ele alındı. Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmenin beklenenden daha uzun sürdüğüne dikkat çekerek iki liderin Suriye ve Libya konusunda birlikte ilerlemeye istekli olduklarını belirttikleri aktarıldı.

Açıklamaya göre Macron, Erdoğan’a, müttefikler arasında NATO içindeki değerler, ilkeler ve kurallar konusunda stratejik bir netleşme ve İslam’la ilgili tartışma hakkında netleşme gereğini teyit etti. Macron, Erdoğan’a NATO müttefiklerinin ortak stratejileri netleştirmesi gerektiğini tekrar belirtti.

Erdoğan ile görüşmenin İslam bağlamında meseleleri açıklığa kavuşturmayla ve Libya ile Suriye’de birlikte çalışmaya yönelik ortak amaç ortaya koymayla sonuçlandığını aktaran Macron, “Fransız laikliği ve Cumhuriyetin değerleri istismar edilmemelidir” vurgusunu yaptı. Macron, görüşmeye ilişkin Twitter hesabından ise, “NATO zirvesi öncesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile baş başa uzun bir görüşme yaptık. Açıklık, saygı ve talep için” paylaşımını yaptı.

Erdoğan, zirve kapsamında ilk olarak Macron ile bir araya geldi

JOHSON VE MERKEL İLE GÖRÜŞME

Macron ile görüşmesi sonrası Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. Erdoğan ve Johnson’ın basına kapalı gerçekleşen görüşmesi 25 dakika sürdü.

 

Benzer Haberler