Erdoğan ‘milli gelire oranla en çok biz destek verdik’ dedi, OECD verileri ‘en az destek veren ülkelerden’ dedi

31 Mayıs 2021 Pazartesi

Erdoğan ‘milli gelire oranla en çok biz destek verdik’ dedi, OECD verileri ‘en az destek veren ülkelerden’ dedi

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) IMF’nin Mali İzleme Raporu’na dayandırdığı verilere göre, Türkiye hanehalklarına ve şirketlere en az doğrudan destek veren ülkeler arasında yer alıyor. Fakat Erdoğan Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin milli gelirine oranla halkına en çok destek sağlayan ülke olduğunu belirtti.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 2021 yılına ilişkin ekonomik görünüm raporunda Türkiye’nin salgına karşı uyguladığı kredi politikalarını ‘sürdürülemez’ olarak niteleyerek, geçici ve hedefli doğrudan destek uygulanmasını önerdi.

Bloomberg HT’nin haberine göre; hükümet bir yandan mali konsolidasyon hedeflerken, söz konusu kredi büyümesi kamu finansmanında net olmayan ve potansiyel olarak büyük bir yükümlülük oluşturuyor. OECD’ye göre salgının sürmesi, düşük istihdam ve hanehalkı geliri, yüksek borçluluk ve refinansman maliyetleri gibi unsurlar hem hane halkı hem de şirketlere doğrudan desteği gerektiriyor. Türkiye’nin görece düşük borçluluk oranı geçici ve hedefli destekleri uygulanmasını mümkün kılıyor.

Kuruluş raporunda 2021 küresel büyüme beklentisini yüzde 5,6’dan yüzde 5,8’e yükseltirken, Türkiye’ye ilişkin büyüme beklentisini ise yüzde 5,9’dan yüzde 5,7’ye indirdi.

TÜRKİYE EN AZ DESTEK VEREN ÜLKELERDEN BİRİ

OECD’nin analizinde kullandığı IMF’nin Mali İzleme Raporu’na göre Türkiye hanehalklarına ve şirketlere en az doğrudan destek veren ülkeler arasında yer alıyor.

Gelişmiş ülkeler milli gelirlerinin yüzde 16’sından fazla doğrudan destek uygularken, Türkiye’de bu oran yüzde 2’nin altında kaldı.

“TÜRKİYE DESTEK SAĞLAYAN ÜLKELERİN BAŞINDA GELMEKTEDİR”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, milli gelirine oranla halkına en çok destek sağlayan ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.

Erdoğan şunları söyledi;

“Yaklaşık 1,5 yıldır dünya ile ülkemizi de esir alan salgınla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Toplamda 661 milyar lirayı bulan hibe ve desteklerin ülkemizin salgın sürecini ciddi kayıplara maruz kalmamasında büyük katkısı olmuştur. Türkiye, dünyada milli gelirine oranla halkına en çok destek sağlayan ülkelerin başında gelmektedir. İşte bugün 2021 yılı ilk çeyreği büyüme rakamları açıklandı. Sizler medyanın içindesiniz. Ekonomimizin yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüyerek G-7 ülkeleri arasında Çin’in ardından yer alması bir şeyler ifade ediyor. Yatırımların devam ettiğinin önümüzdeki dönemde üretim ve istihdamın daha da artacağının kanıtıdır. Ülkemiz yaklaşık 10 bin ilave istihdama karşılık gelen 3400 proje ile 2,3 milyar liralık kırsal kalkınma yatırımına kavuşmuştur. Geçtiğimiz hafta Karadeniz’deki doğalgazın ardından karada da 3 petrol kuyusunun müjdesini paylaşmıştık.”

Haziran ayı için ‘kademeli normalleşme’ takvimi açıklandı! İşte tüm ayrıntılar…

Benzer Haberler