Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Erdoğan: Doğalgaz rezervine 85 milyar metreküp ilave edildi

Karadeniz’de bulunan Fatih sondaj gemisine helikoperle giden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bulunan yeni doğalgaz rezervinin 85 milyar metreküp olduğunu duyurdu. Bulunan toplam rezerv miktarı 405 milyar metreküp oldu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bulunan yeni doğalgaz rezervinin 85 milyar metreküp olduğunu açıkladı. Toplam rezerv miktarı 405 milyar metreküp olurken Erdoğan, “Hedefimiz 2023 yılında bu gazı milletimizin kullanımına sunmaktır” açıklamasını yaptı.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

” ‘Kaşif’ adını verdiğimiz deniz altı robotu sayesinde yüzlerce metre derinlikte ihtiyaç duyulan elektriği ve video görüntülerini uzaktan kumanda ile elde edebileceğiz.

Deniz altı robotumuzun ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Kalkınma ve büyüme çabamızın en büyük kalemini oluşturan petrol ve doğalgazda dışarı ödediğimiz rakam azaldıkça bu hizmetlerimizi milletimize daha hesaplı şekilde sunabileceğiz.

Bu keşfin en az miktarı ve değeri kadar önemli kabul ettiğim bir husus da milletimize büyük bir moral vermiş olmasıdır. Yıllarca gıpta ile baktığımız bu zenginliklere artık ülkemizin de sahip olabileceğini görmemiz, inşallah diğer alanlardaki mücadelelerimizin başarıya ulaşacağının da işareti.”

AVRUPA BİRLİĞİ’NE TEPKİ

“Ülkemizin ve Kıbrıs halkının haklarını hiçe sayan hiçbir oldubittiye izin vermemeye kararlıyız. Çifte standart sebebiyle AB’nin güvenirliği zaten azalmıştı. Tartışmalarda Akdeniz’de adil bir tutum takınmazlar ise bu durum AB’nin sonunun geldiğinin resmen ilanı olacak. Büyük ve güçlü Türkiye bırakana kadar durmayacağız duraksamayacağız.”

NE OLMUŞTU?

21 Ağustos’ta Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğu açıklanmıştı. AKP Meclis Grup Toplantısı’nda konuşan Tayyip Erdoğan, Karadeniz’de devam eden sondaj çalışmalarına değinmiş ve bugün Fatih sondaj gemisine giderek yeni rezerv miktarını açıklayacağını duyurmuştu.

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre ilk kuyuda sondaj çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Çalışmalar ilerledi ve rezerv miktarının, 320 milyar metreküpten 400 milyar metreküpün üzerine çıktığı ifade ediliyor.

Müjde beklendiği gibi çıktı: Karadeniz’de doğalgaz

loading...