Erdoğan ile Davutoğlu arasında tartışma yaratan İstanbul Şehir Üniversitesi’nden açıklama

9 Aralık 2019 Pazartesi

AKP’li cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile parti kurma hazırlığındaki eski Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında tartışma yaratan iddialara ilişkin İstanbul Şehir Üniversitesi’nden açıklama geldi. Açıklamada, “Üniversite’nin kurumsal ve bilimsel birikimi siyasi tartışmalara kurban edilmemelidir” denildi.

Kavga sertleşiyor! ‘Mal varlıkları araştırmalı’ diyen Davutoğlu’ndan sonra Özdağ: Cumhurbaşkanı derhal bankalara talimat vermeli

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şehir Üniversitesi ile ilgili “Bunlar, ödeme planında Halk Bankası’na ödemeleri yapmıyorlar. Şu anda borçları 417 milyon noktasında” demiş ve yeni parti kurma hazırlığında olan Ahmet Davutoğlu, “İstanbul Şehir Üniversitesi arazisine ilişkin asılsız ithamlara dair” diyerek bir metin yayınlamış ve TBMM’de araştırma komisyonları kurulmasını istemişti.
İnternet sitesinden yazılı açıklamada, “İstanbul Şehir Üniversitesi’ne ilişkin gündeme getirilen ve Üniversite’yi zan altında bırakan asılsız iddiaları üzülerek takip etmekteyiz” denildi.

Açıklamanın ilgili kısmı şöyle:

“Üniversite’nin tüzel kişiliği, mensupları (öğrencileri, öğretim elemanları ve çalışanları) ve paydaşlarının hakları ile kurumsal ve bilimsel birikimi siyasi tartışmalara kurban edilmemelidir. Üniversitemize yönelik baskı, müdahale ve siyasi tartışmaların eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini kesintiye uğratmasından, devam eden hukuki süreçleri etkilemesinden derin bir kaygı duymaktayız. Bu bağlamda öne çıkan yanıltıcı beyanlara karşı açıklamamız belgeleri ile birlikte aşağıda sunulmuştur.

ÖZET

1. Dragos kampüs arazisinin İstanbul Şehir Üniversitesi’ne devri yürürlükteki yasalara uygun olarak yapılmıştır.
2. İstanbul Şehir Üniversitesi’ne Halkbank tarafından bankacılık mevzuatına uygun olarak kullandırılan yatırım kredisi, bütünüyle kampüs inşaatı için harcanmıştır.
3. İstanbul Şehir Üniversitesi, kredi borçlarını ödeyebilecek kapasiteye sahip olup bu süreçte borçlarının silinerek kamu tarafından yüklenilmesini asla talep etmemiştir. Üniversite’nin talebi mevcut yasalar çerçevesinde borçlarının yeniden yapılandırılmasından ibarettir.”

Açıklamanın sonuç kısmında ise bu ifadelere yer verildi:

İstanbul Şehir Üniversitesi’ne kimi basın yayın organları ve siyasiler tarafından yöneltilen asılsız itham, iftira ve iddialar da göstermektedir ki, Üniversite’nin şimdiye kadar konuyla ilgili yaptığı hiçbir açıklama dikkate alınmamakta ve Üniversite’nin yaklaşımının ulusal düzeyde kamuoyuna mâl olması engellenmektedir. Bu nedenledir ki, Üniversite’nin müktesebatının korunacağı yönünde verilen güvenceler de itimat telkin etmekten uzaktır.

Üniversite’nin kurucusu Bilim ve Sanat Vakfı’nın 40 yıla yaklaşan birikimi üzerine kurulan ve kamu yararı dışında hiçbir beklentisi olmayan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin ve mensuplarının ulusal ve uluslararası itibarının daha fazla zedelenmemesi için mali ve hukuki baskıların bir an önce sonlandırılması gerekmektedir.

11 Ekim 2019 tarihinde Halkbank tarafından bankalardaki tüm varlıklarına ihtiyati haciz kararı uygulanan Üniversitemiz’de başta maaş ve burs ödemeleri olmak üzere en temel harcamalar bile yapılamamaktadır. Bu zor süreçte eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini büyük bir fedakârlıkla sürdüren öğretim elemanlarımıza, çalışanlarımıza ve tepkilerini medeni bir şekilde ortaya koyan öğrencilerimize bu açıklama vesilesi ile bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Benzer Haberler