Erdoğan da 128 milyarı yarım ağızla yanıtladı

21 Nisan 2021 Çarşamba

Erdoğan da 128 milyarı yarım ağızla yanıtladı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Grup Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan 128 milyar dolar konusunda ise kısa bir açıklama yaptı.

Muhalefet partilerinin uzun süredir sorduğu “128 milyar dolar nerede” sorusuna ilk defa cevap veren AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan “Esasen ortada gerçekten 128 milyar doların akıbetini arama anlayışı olmadığı için söylenen sözlerde doğru olan hiçbir şey yoktur. Ne rakam doğru, ne rakama yüklenen anlam doğru ne bu rakam üzerinden yürütülen kampanya doğru. Baştan sona yalan yanlış. Baştan sona cehalet.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmalarından satırbaşları:

Her yönetim ordumuz gibi Gençlik Kollarımızın da partimize her türlü katkıyı yapacak kardeşlerimizden oluşmasına gayret ettik.

Dün gece hem bir bakanlığımızı ikiye böldük. Hem de toplamda 3 yeni bakan atamasını yaptık. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk ile Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’a bugüne kadar ki hizmetleri için teşekkür ediyorum. Kabinemizde birlikte mesai yürüteceğimiz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık’a, Çalışma Bakanımız Prof. Dr. Vedat Bilgin’e, Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’a başarılar diliyorum.

Arşiv unutmaz silinmeden okuyun! Bakan olarak atanan Yanık’ın FETÖ paylaşımları çıktı

Kabinemizle, beldesinden iline kadar tüm teşkilatlarımızla 2023’e odaklanmamız gereken bir döneme geldik.

2001 Ağustos ayından bu yana nice engelleri geçtik. Nice eserlere ve hizmetlere imzamızı attık. Geride bıraktığımız 20 yıla baktığımız zaman şunu görüyoruz. Cumhuriyet devrinin en verimli ve en üretken dilimi bu 20 yıldır.

ENGİN ALTAY’A ‘ADNAN MENDERES’ YANITI

Şimdi çıkmış bir ahlaksız, bir edepsiz, benim akıbetimin de Menderes’in akıbeti gibi olacağını olabileceğini ümit ettiğini söylüyor. Be ahlaksız, be edepsiz biz bu yola çıkarken kefenimizi giyerek çıktı. Biz ölümden korkmadık, bizim imanımızın gereği ölümü korkutmaktır. Menderes’in akıbetinden hoşnut mu oluyorsunuz. Çünkü o akıbeti hazırlayanlar da sizsiniz. Şimdi bize de aynı akıbeti mi hatırlatıyorsunuz.

Boşuna uğraşmayın, hepsine hazırız. 15 Temmuz’da bunu gördük ve hazırlayanlara bu ülkeyi mezar ettik. Senin Genel Başkan’ın tankların arasından kaçıp Bakırköy Belediyesi’ne giderken biz orada milletimizle beraber, sadece ülkemize değil tüm dünyaya selam verdik.

Vesayet güçlerinin 1950’lerden beri uyguladıkları yöntemler işe yaramayınca bu defa daha sinsi eylemleri uygulamaya soktular. Tarihimizin en acı hadiselerinden biri olan 15 Temmuz’u yaşadık. Emekli amirallerle kol kola vererek Kılıçdaroğlu, ‘Emekli olanlar darbe yapabilir mi?’ diyor, ‘Ne duruyorsunuz, dökülün sokağa’ diyorlar. Siz o akıl hocalarınızla birlikte yürüyorsunuz. Ama bu ülkede her şeyi bitmiş bu akıl hocalarına yer ve yol kalmadı. Terör örgütlerinin başını sınırlarımız dışındaki asıl kaynaklarında da birer birer ezdik.

128 MİLYAR DOLAR

CHP’nin ve onun peşine takılıp gidenlerin bir süredir sanki hazine bulmuş gibi sarıldıkları 128 milyar dolar mesleesini bu fotoğraf içinde okumak gerekiyor. Esasen ortada gerçekten 128 milyar doların akıbetini arama anlayışı olmadığı için söylenen sözlerde doğru olan hiçbir şey yoktur. Ne rakam doğru, ne rakama yhüklenen anlam doğru ne bu rakam üzerinden yürütülen kampanya doğru. Baştan sona yalan yanlış. Baştan sona cehalet.

Tabii cehalet deyip geçmemek lazım… Biliyorsunuz, üç çeşit cehalet vardır. Birincisi, “cehli basit”tir, yani bir şeyi bilmemektir. Güzel tarafı bilmediğini biliyor olmaktır. Cehli basit, konunun “ne” olduğunu bilmediği için mazurdur, öğrenmeye de açıktır.

İkincisi, “cehli mürekkep”tir, yani cehaletin karesidir. Cehli mürekkep, öğretim gördüğü için konunun “ne” olduğunu bilir, ama eğitimi olmadığı için “nasıl”ını bilmez. Bunlara gafil denir, ihtiyaçları da iyi bir eğitimdir.

Üçüncüsü ise, “cehli mikap”tır, yani cehaletin küpüdür. Cehli mikap, öğretimden geçtiği için konunun “ne” olduğunu bilir, eğitimli olduğu için “nasıl”ını da bilir. Bu kesimi tehlikeli kılan ise, bilerek ve isteyerek konunun nedenini ve niçinini karıştırmak, doğrularla yanlışları harmanlayarak, sürekli senaryolar peşinde koşmalarıdır.

Herhalde bu cehli mikap kesimi size tanıdık gelmiştir. Erdoğan düşmanlığı, AK Parti düşmanlığı ,Cumhur İttifakı düşmanlığı bu cehli mikap kesiminin gözlerini öyle bir kö etmiştir ki ülkenin felaketinden medet umar hale gelmişlerdir. Nedir bu diledikleri felaket… Bunların artık gizlemeye dahi ihtiyaç duymadıkları temennileri Türkiye’nin önce tıpkı 1994 ve 2001 yılında olduğu gibi çok deirn ve keskin bir ekonomik kriz yaşaması ardından da siyasi değişime maruz kalmasıdır. Böyle bir felaket yaşanması için fiilen 5. kol faaliyeti de yürütmeye başlamışlardır.

Diğer konularda dikiş tutturamayınca, şimdi “cehli mikap” olarak yanlış ve yalan olduğunu en iyi kendilerinin bildiği “128 milyar dolar nerede” yalanına sarıldılar.

CHP’nin başındaki zaate sorsanız hesap uzmanıyım der ama geçmişte biline tek yönetim hikayesi SSK’yı batırmasıdır. Başbakanlığım dönemimde görevi devraldığımızda Merkez Bankası’nın döviz rezervi 27.5 milyar dolardı. Görevden ayrıldığımda bu rakam 135 milyar dolara çıktı. Bırakınız 128 milyar doların ne olduğunu, nasıl yönetildiğini; 128 tuğlayı üst üste koymuşluğu yok olan Kılıçdaroğlu kalkmış bunları konuşuyor. Şayet bu kişi 128 milyar dolar nerede sorusunu Merkez Bankası bilançolarını okumayı bilmeden soruyorsa geçmişte kendisine tebliğ edilen görevlere yazıklar olsun. Sağa-sola pankart asarak sosyal medya trollerinin peşine takılarak koca koca ünvanlarından utanmadan bu yalan kampanyasına figüranlık yapanları görünce içimizde bir acıma duygusu uyanmıyor da dğeil. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı olarak bu mesleeye doğrudan girmemek için sabrettim. CHP’nin yeni bir yalan kampanyası diye önemseemedim. Birileri korku sanarak, yalanların ve iftiraların dozunu artırıyor.

Türkiye, bu manzarayı haketmiyor. Türkiye bu muhalefet uslubunu haketmiyor. Türkiye yalan su içer gibi söyleyebilen bu karikatür tipleri de haketmiyor.

Aslına bakarsanız ortada 128 milyar dolar diye bir rakam, gerçekle ilişkisi olan bir rakam yok. Merkez Bankası işlemleriyle ilgili analizi hangi tarihten başlattığınıza ve hangi tarihte sona erdirdiğinize dair pek çok farklı rakamla karşılabilirsiniz. Piyasa dediğimiz bu dinamik sistemde belki yüz binlerce dolar ele değiştirdiği, bunların Merkez Bankası üzerinden gerçeleştiği rakam her an yenileniyor.

CHP’nin içinde az buçuk bilanço okumayı bilenler varsa, Merkez Bankası, BDDK ve Strateji Bütçe Başkanlığımızın internet sitelerindeki verilere bakarak bu hesabı kolaylıkla çıkarabilirler. Eğer CHP içinde bilanço okumayı bilen yoksa, partimizden bir uzman göndererek yardımcı olabiliriz. Ama biliyoruz ki asıl derdi gerçekleri öğrenme değil.

128 milyar dolar nerede diye yaygarası kopartılan olayın aslı şudur; Merkez Bankası, 2019 ve 2020 yıllarında küresel ekonomilerde yaşanan gelişmeler ve özellikle salgının yol açtığı zorlu süreci yönetmek için çok ciddi döviz işlemleri yürütmek mecburiyetinde kalmıştır. Çeşitli ülkelerin salgınla mücadele için aldıkları mali tedbirlerin toplamı 16 trilyon doları Merkez Bankalarının bilanço genişlemeleri de 10 trilyon doları bulmuştur. Bu çalkantlı ekonomik iklim elbette ülkemizi de etkiledi. Cari açığımız negatif yönde artarken turizm gelirlerimiz düştü. Merkez Bankası kaynaklarından 30 milyar dolar cari açığın finansmanı için kullanılmıştır.

Benzer Haberler