Erdoğan: Fiyat yükselişleri bir süre sonra dengeye oturacaktır

8 Aralık 2021 Çarşamba

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, asgari ücret, döviz kurundaki artışlar, artan fiyatlar gibi birçok konuda açıklamalar yaptı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı konuşmada fiyat artışlarının sorumlusu olarak stokçuları gösterdi. Erdoğan, fiyat artışları ile ilgili ”İnsanlarımızın günlük yaşantılarındaki sıkıntıları görüyoruz. Özellikle fahiş fiyat artışlarındaki şikayetleri dinliyoruz. Buradan bütün kurumlara talimat veriyoruz, kurdaki yükselişle izah edilemeyecek artış ve stokculuk yapanların gözünün yaşına bakılmayacaktır” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“KILIÇDAROĞLU EDEPSİZLİK ÖRNEĞİDİR”

”Genel Kurul’da yaşanan başka bir edepsizlik örneği ile sarsıldık. Üstelik bu edepsizlik CHP Genel Başkanı tarafından sergilenmiştir. Kimsenin partisinde, evinde nasıl davrandığını karışmayız. Ama herkesi TBMM’nin nezaketine, izzetine ve faziletine uygun davranışlar sergilemeye davet etmek bizim görevimizdir.

KATAR VE BAE GÖRÜŞMELERİ

Pazartesi ve salı günü Katar’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdik. Bu ziyaret sırasında BAE’nin ülkemize yapacağı yatırımın müjdesini de paylaştık. BAE ile başlatılan yeni dönemi daha ileri taşımanın gayreti içinde olacağız.

“EKONOMİMİZ BÜYÜDÜ”

Son 8 yıldır yaşanan her olayda milletimiz aleyhine konum alan zihniyet, ekonomideki değişimi de saptırmaya çalışıyor. Biz ülkemizi yatırım, istihdam, üretim, ihracat, büyüme, hedef bu. Biz Türkiye siyasi, sosyal her alanda küresel güç haline gelsin diyoruz, bu zihniyet Türkiye’yi eskiye döndürmek istiyor. Biz insanların refahını yükselterek faizi düşüreceğiz diyoruz bu zihniyet ülkeyi ekonomik boyunduruk altına almaya çalışıyorlar. Küresel ekonominin küçüldüğü pandemide bizim ekonomimiz büyüdü.

”NE YAPTIĞIMIZI BİLİYORUZ”

Fiyat yükselişleri bir süre sonra dengeye oturacaktır. Biz ne yaptığımızı biliyoruz, ne yapacağımızı biliyoruz. Milletimizden bize güvenmesini ve sabırlı olmasını istiyorum. Geçmişte Türkiye başkalarının reçeteleriyle sıkıntılarını çözmeye çalışırken; bu kez kendi hikayemizi yazıyoruz. Amacımız ülkede bir iki yıllık istikarar değil, kalıcı üretim kalıcı refah sağlamaktır. Bu süreçte ödeyeceğimiz bedeller, kazanacaklarımız yanında küçük kalacaktır.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Kamu işçileri ve memurların maaşlarının ardından asgari ücrette de aynı anlayışla devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz için destek paketini milletimizle paylaşmıştık. Salgınla ilgili gelişmeleri takip ediyoruz. Avrupa’da yükselişe geçen salgının ülkemizde kontrol altındaki durumu devam ediyor. Önümüzdeki günlerde farklı kesimlere yönelik destek programlarımızı kamuoyu ile paylaşacağız.

FAHİŞ FİYATLARLA MÜCADELE

İnsanlarımızın günlük yaşantılarındaki sıkıntıları görüyoruz. Özellikle fahiş fiyat artışlarındaki şikayetleri dinliyoruz. Buradan bütün kurumlara talimat veriyoruz, kurdaki yükselişle izah edilemeyecek artış ve stokculuk yapanların gözünün yaşına bakılmayacaktır. Bu konunun serbest piyasa ekonomisi ile uzaktan yakında alakası yoktur.

YASTIK ALTINDA PARASI OLANLARA ÇAĞRI

Bu vesile ile bankada, yastık altında parası özellikle dövizi olan birey ve kurumlara çağrı yapmak istiyorum: Herkesi yeni ekonomi politikalarımızın getirdiği fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum. Dalgalanma mutlaka duracaktır, bu dönemdeki helal ve istikrarlı getiri devam edecektir. Asırlardır süren orantısız kazancın devrinin sonuna yaklaşıyoruz. Döviz, altın ve Türk lirası birikimleri olanların katılması halinde Türkiye’nin Dünya’nın en büyük 10 ekonomiye girme şansı artacaktır.

Özgür Özel Erdoğan’a yanıt verdi! Japon balığı gibi dolaşıyor

Benzer Haberler