Erdoğan da Kılıçdaroğlu’nu izlemiş: Mersin’i bu kadar dolduramadılar

4 Aralık 2021 Cumartesi

Siirt’te konuşan Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun TÜİK’e gitmesini eleştirerek, CHP’nin ‘Milletin Sesi‘ mitingi için “Mersin’de bu kadar kalabalık toplayamadı” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Siirt’te toplu açılış töreninde konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TÜİK ziyaretini eleştiren Erdoğan, “Gittiler TÜİK’in önünde bir genel başkan gösteri yapıyor. İnsan utanır utanır. Bir insan davet edilmediği yere gidemez. Devletin bu kurumları senin şamaroğlanın değil. Buralar ciddi kurumlardır, senin gibi ciddiyetsiz değil. Bundan böyle devlet kurumlarına randevusuz gidilemeyeceğini öğren” dedi.

CHP’nin alanın hınca hınç dolduğu Mersin’deki ‘Milletin Sesi’ mitingini de hedef alan Erdoğan, “Bugün Mersin’deydi. Mersin’de bu kadar kalabalık toplayamadı. Mersin’i bu kadar dolduramadılar. İşte bak burası Siirt. ‘Daha büyük meydan verilse orayı doldururduk’ diyor. Sen ilk önce orayı doldur. Resmi rakamlar elimizde” diye konuştu.

Erdoğan, Siirt’te Zarova Köprüsü, Şirvan Barajı ve HES, Lineer Metal Çinko Üretim Tesisi ile yapımı tamamlanan diğer projelerin açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“75 KALEM ESER VE HİZMETİ AÇIYORUZ”

“Okuduğum şiir yüzünden hapse atarak siyasi hayatıma son vermeye çalıştılar. Başlangıcı tekrar Siirt’te yaptık. Biz de başbakan olarak cumhurbaşkanı olarak her alanda Siirt’in gelişmesi büyümesi için ne gerekiyorsa yaptık. Siirt’e kazandırdığımız toplam yatırım bedeli 2,5 milyar lirayı geçen 75 kalem eser ve hizmetin resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Çinko Üretim Tesisi, 102 milyon dolarlık yatırım bedeli ile şehrimiz ve ülkemiz için önemli bir yatırım. 20 yıl öncesine gidelim. Ne havaalanı, ne havaalanından buraya böyle bir yol var mıydı? Üniversitemiz var mıydı? Şimdi maşallah yolumuz çift gidiş çift geliş gayet güzel. Yılda 50 bin ton üretimle başlayıp ilave yatırımlarla önce 120 bin sonra 250 bin ton kapasiteye çıkacak bu tesis şehrimize yapılan en büyük sanayi yatırımıdır.

“BAK SANA RANDEVU VERDİLER”

Ana muhalefetin başında bir zat var. Bu zat TCMB’den randevu istiyor. TCMB veriyor. Gidiyorlar, brifing aldıktan sonra TCMB’nin aleyhinde konuşmaya başlıyor. Hani bağımsız değildi, bak sana randevu verdiler. Dün evvelsi gün de randevu filan almadan TÜİK’e gitmek istedi. TÜİK de buna randevu vermedi. Gittiler TÜİK’in önünde bir genel başkan gösteri yapıyor. İnsan utanır utanır. Bir insan davet edilmediği yere gidemez. Devletin bu kurumları senin şamaroğlanın değil. Buralar ciddi kurumlardır, senin gibi ciddiyetsiz değil. Bundan böyle devlet kurumlarına randevusuz gidilemeyeceğini öğren. Ne oldu randevu vermediler ve randevusuz olarak gidip kapıda gösteri yaptı. Bay Kemal bundan sonra da devletin kurumlarına böyle randevusuz gidilemeyeceğini öğren. Terör örgütleriyle omuz omuza gidebilirsin onlara randevusuz da gidebilirsin fakat devletin kurumları ciddidir. Oralara rastgele öyle gidemezsin ve gidemeyeceksin de. Siyaset er meydanında yürütülür.

“MERSİN’DE BU KADAR KALABALIK TOPLAYAMADI”

Bugün Mersin’deydi. Mersin’de bu kadar kalabalık toplayamadı. Mersin’i bu kadar dolduramadılar. İşte bak burası Siirt. ‘Daha büyük meydan verilse orayı doldururduk’ diyor. Sen ilk önce orayı doldur. Resmi rakamlar elimizde. Kılıçdaroğlu’na sesleniyorum. Bırak kamu kurumlarını basıp memurları tehdit etmeyi, siyaset meydanında çık karşımıza. Siyasette bu zat aslında bizim sikletimiz değil. Genel Başkan olduğu günden beri tek bir seçimi bile kazanamayarak bunu ortaya koydu. Çıkmış bugün Erdoğan’a oy veren gayri millidir diyor. Erdoğan’a bu milletin yüzde 52’si oy verdi. Sen kimsin? Adama ‘Hadi oradan’ derler.

FAİZ AÇIKLAMASI: BU BENİM İÇİN NAS’TIR NAS

Son 3 yıldır ekonomimizde saldırıyorlar bize. Salgının küresel ekonomilerde yol açtığı krizler ile ülkemizin yaşadığı süreç birleşinde bir süredir dengesiz kur ve fiyat artışları ile karşılaştık. Milletimizi yaşadığı her sıkıntıyı yakından takip ediyoruz. Tayyip Erdoğan dün de bugün de düşük faiz diyor, yarın da diyeceğim. Bu benim için tabi olduğum Nas’tır Nas. Asla buradan taviz yok. Faiz, zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan bir illettir. Üretim ve istihdam sağlayanın daima yanında olacağız.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

İnşallah, asgari ücreti kayıpları telafi edecek düzeyde belirleyerek, dar gelirli insanları ferahlatacağız.

“KURLARDAKİ ARTIŞTA BU AÇGÖZLÜLÜĞÜN İZLERİNİ GÖRÜYORUZ”

Bu yüksek fiyatların yeniden dengeye oturması bekleniyor. Fahiş fiyatların bir sebebi de piyasadaki aç gözlü fırsatçılardır. Stokçulara sesleniyorum, hangi üründe olursa olsun, depolarda bütün bu malları stoklayanları yakaladığımızda gereken bedeli ödeyeceklerdir. Döviz kurlarındaki artışta da yabancıların eli yanında bu açgözlülüğün izlerini görüyoruz. Uzun olmayan bir sürede bu fiyat hareketlerini, kur dalgalanmalarını makul ve istikrarlı bir çizgiye oturtacağız. Yılın ilk aylarından itibaren ekonomide, gelişmiş ülkelerin standartlarını yakalamaya başladığımız bir seviyeye ulaştığımız göreceğiz.”

CHP startı Mersin’den verdi! Kılıçdaroğlu: Ey Saray duy, geliyor gelmekte olan

Benzer Haberler