Erdoğan, Çad Geçiş Dönemi Devlet Başkanı Itno ile görüştü

27 Ekim 2021 Çarşamba

Erdoğan, Çad Geçiş Dönemi Devlet Başkanı Itno ile görüştü

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çad Geçiş Dönemi Devlet Başkanı Mahamat İdris Debi Itno ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle: Bugün gerçekleştirdiğimiz ikili görüşmelede, Türkiye ve Çad arasındaki ilişkileri nasıl ileriye taşınyacağımızda fikir alışverişinde bulunduk. Ticaret ilişkilerimizi çeşitlendirmeyi arzu ediyoruz.

Ticari ve ekonomik ilişkilerimizi kazan kazan anlayışı ile geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bildiğizin gibi geçen hafta Afrika ziyaretlerinde bulundum. İstabul’da gerçekleşecek zirvede sizi de aramızda görmek istiyoruz. Çad ile ilişkilerimizi daha ileriye taşıma konusunda kararlıyız. Ticari ilişkilerimizi derinleştirmeyi amaçlıyoruz. FETÖ’ye karşı mücadelede Çadlı kardeşlerimizin desteğini unutmamız mümkün değildir. Çad ile askeri güvenlik alanındaki iş birliğimizi de geliştirmey hazırız. Çad ile ikili ticaret hacmini 200 milyon dolara çıkarma hedefimiz var.

 

Çad Geçiş Dönemi Devlet Başkanı Mahamat İdris Debi Itno’nun açıklamaları şöyle: Kardeş misafirperverliği için herkese teşekkür etmek istiyorum. Çad ve Türkiye tarihi ilişkilere sahip ülkelerdir. 500 yıllık ilişkilerimiz mevcut.

Benzer Haberler