Erdoğan: Gazi, parlamenter demokrasiyle mi idare etmişti ülkeyi?

5 Kasım 2019 Salı

Partisinin grup toplantısında konuşan AKP’li Tayyip Erdoğan, üniversite öğrencilerine yapılacak zam oranını açıkladı. Erdoğan’ın açıklamasına göre; 2020’de ocak ayı itibariyle lisans öğrencileri öğrenim kredisi veya bursu, yüzde 10 artışla 550 TL’ye çıkacak. Yüksek lisans öğrencilerine 1100, doktora öğrencilerine de 1600 TL ödenecek.

Erdoğan başkanlık sistemini eleştiren CHP’ye yönelik, “Yeri geliyor, biz ‘Atatürk’ün partisiyiz’ diyorlar. Acaba Gazi, parlamenter demokrasiyle mi idare etmişti ülkeyi?” ifadelerini kullandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu.

MHP’nin af teklifini Erdoğan kabul edecek mi? Abdulkadir Selvi’den flaş iddia

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“17 yılda Türkiye’yi nereden nereye getirdiğimize baktığımızda gerçekten göz kamaştırıcı bir tabloyla karşılaşıyoruz. Bu dönemde Türkiye vesayetle mücadeleden terör saldırılarına, ekonomik sabotajlara kadar pek çok sıkıntıyla da yüzleşmek zorunda kalmıştır. Bugün ellerine imkân geçse AK Parti’yi yerle yeksan etmek isteyeceklerinden hiç şüpheniz olmasın. Vesayet güçleri ülkeyi yönetmemizi engellemenin yanı sıra bir engel olarak gördükleri Cumhurbaşkanını da bize seçtirmek istemediler. Milletimizi hakem tutarak bunu aştık.

“Türkiye’nin başarılarının belirginleştiği 2013’den itibaren kesintisiz bir saldırı sürecini hep birlikte yaşadık. Gezi olayları döneminde mantıkla izahı olmayan bir kampanya başlatıldı. Bu vandallara eyvallah etmedik ve sokakları onlardan temizledik. Ardından FETÖ’nün 17 Aralık emniyet ve yargı girişimiyle hükümetimize ilk darbesi geldi. Çukur eylemleri meydana geldi, bunu da boşa çıkardık. Her girdiğimiz seçimden birinci parti olarak çıkmaya da bu sırada devam ettik. Bu defa doğrudan silaha başvurdular. 15 Temmuz darbe girişimi dünya demokrasi tarihinin en şanlı direnişi olarak kayıtlara geçmiştir. Türkiye’yi terör örgütleri vasıtasıyla kuşatmaya çalışanlara yanıtımızı teröristlerin dorudan inlerine girip tepeleyerek verdik.”

Akşener’den Erdoğan’a İmamoğlu uyarısı

“Öğrencilerin bursu yüzde 10 artacak”

Üniversite öğrencilerimize bir müjde vermek istiyorum. 2020’de ocak ayı itibariyle lisans öğrencilerimizin öğrenim kredisi veya bursu, yüzde 10 artışla 550 TL’ye çıkacak. Yüksek lisans öğrencilerine 1100, doktora öğrencilerine de 1600 TL ödenecek.

“Türkiye düşük gelir grubundan orta-üst düzey gelir grubuna yükselmiştir”

– Savunma sanayinde geldiğimizde yüzde 20 şimdi yüzde 70’e varan bir rakamı yakaladık. Türkiye milli güvenliği için istediği gibi operasyon yapabiliyorsa savunma sanayiinde geldiğimiz noktaya borçluyuz.

– Asgari ücretten memur ve emekli maaşına kadar, her alanda gelirleri buna bağlı olarak refah seviyesini fiilen yukarı çıkardık. Bugün Türkiye düşük gelir grubundan orta-üst düzey gelir grubuna yükselmiştir.

“Acaba Gazi, parlamenter demokrasiyle mi idare etmişti ülkeyi?”

– Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne karşı çıkanlar var, biliyorum. ‘Geleneklerimize aykırı’ diyorlar. Yeri geliyor, biz ‘Atatürk’ün partisiyiz’ diyorlar. Acaba Gazi, parlamenter demokrasiyle mi idare etmişti ülkeyi? Dert başka. Kiminle geldi, AK Parti ve Cumhur İttifakı ile. Bu rahatsız ediyor. Sonunda millete gidildi, millet Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ‘evet’ dedi. Hani egemenlik milletindi?

– Geçenlerde ana muhalefetin parti sözcüsü çıkmış, IMF ile ilgili olarak 23.5 milyar dolardan biz devraldık. Ve bunu 2013’ün mayısında ne yaptık? Sıfırladık. Bizim IMF ile bir ilgimiz yok. Yine oradan ne yapıp ne edip iktidara çamur atabiliriz derdindeler. Atamazsın. Sizin buraya diliniz yetişmez. Her şeyden önce haddinizi bileceksiniz. Sizin bunları yapacak gücünüz takatiniz yok. Bu milletin başına IMF’yi saran sizsiniz. IMF bizden 5 milyar euro borç istedi, bunu hep söylüyorum. Arkadaşlarıma dedim ki ‘Verin.’ Sonra baktılar ki, ‘bu çılgın Türklerin sağ solu belli olmaz, herhalde verecekler.’ Almaktan vazgeçtiler.

“Merkez Bankası’nı da görevden aldık. Çünkü laf dinlemiyor adam”

– Hep ne diyordum? Bu faizi düşürmekten başka çare yok. ‘Bunu düşürdükçe enflasyon düşer’ dedim. Demedim mi? Bakın şimdi, sistem değişince Merkez Bankası’nı da görevden aldık. Çünkü laf dinlemiyor adam. Ve yeni arkadaşımızla yola devam ettik. Dedik, ‘Bak böyle böyle, bunu düşüreceğiz.’ Şimdi enflasyonda tek haneye düştük, buyurun.

“Şimdi ben buradan tüm Batı’ya sesleniyorum”

Şimdi ben buradan tüm Batı’ya sesleniyorum. Daha öncesinde ASALA dünyadaki tüm temsilciliklerimize yönelik 100 civarında saldırı gerçekleştirmiş, 40’a yakın diplomatik görevlimizi şehit etmişti. Gerek ABD, gerek Batı dünyası en ufak bir tavrını gördük mü? Suriye’den ülkemize terör tehditleri yoğunlaştığında müttefiklerimiz başta olmak üzere tüm dünyadan yardım istedik. ‘Gelin güvenli bir bölge oluşturalım, sığınmacıları burada iskan edelim’ dedim. Herkes teklifi olumlu karşıladı, gerçekleşmesi için kimse kılını kıpırdatmadı. Bize destek vermek şöyle dursun, ülkemize daha önce getirilmiş olan hava savunma sistemlerini söküp geri götürdüler.

– Ülkemizde bombalar patlatıp vatandaşlarımızı, güvenlik görevlilerimiz şehit ederlerken, bunlar hep seyirci kaldı. 15 Temmuz’da beklentileri farklıydı. Türkiye’nin Suriye gibi, Mısır gibi olaylarla karşılaşınca yıkılacak bir ülke olduğunu sandılar. Milletimiz dimdik yanımızda durup mücadelemize destek verince hüsrana uğradılar. Pervasızlaştılar, terbiyesizleştiler. 99 yılında ABD’ye sığınan terörist başı FETÖ, o günden bugüne ABD’de niye tutuluyor? Mahkemelerimizin verdiği 90’ı aşan dosyayı bunlar gördükleri halde onu orada saklıyorlar. Bulunmayan bir Hint kumaşı değil. Demek ki başka projeler var. Bu FETÖ bir projedir. E bakıyorsunuz bizde bir şey olduğunda ‘Bunu bize gönderin.’ E kusura bakmayın. Kusura bakmayın.

– DEAŞ’ın başı öldürüldü, dünya ayağa kalktı. O ne kadar sizin için önemliyse FETÖ de bizim için bu kadar önemlidir. Bu adam benim 251 kardeşimi şehit etti. Ha o, ha FETÖ, hiçbir farkı yok.”

Benzer Haberler