Erdoğan ‘Benim için böyle biri yok’ dediği Miçotakis’le görüştü

7 Aralık 2023 Perşembe

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 yıl sonra Yunanistan’a gitti. Erdoğan ziyaret kapsamında Atina’da Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou ve Başbakan Miçotakis ile görüştü. Görüşmeden Türk vatandaşlarına yedi günlük vize muafiyeti kararı çıktı. 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis’in davetine icabetle Yunanistan’ın başkenti Atina’ya gitti. Erdoğan ziyaret kapsamında 2022’de “Artık benim için Miçotakis diye biri yok” dediği Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou ile bir araya geldi.

 ‘BARDAĞIN DOLU TARAFIYLA KONUŞMAK…’

Erdoğan önce Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou ile ortak açıklamalarda bulundu. “5. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantımızın Türkiye ve Yunanistan arasında yeni bir dönemin güçlenerek devamına vesile olacağına inanıyorum” ifadelerini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bugün geniş bir bakanlar heyetiyle buradayız. Bakanlarımız birbirleriyle, muhataplarıyla gayet anlamlı görüşmeler yapacaklar. Tabii hedef aramızdaki 5,5 milyar dolarlık ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmak. Bu konuda hangi alanlarda ne gibi adımlar atabiliriz bunları görüşeceğiz. Aramızdaki ön hazırlıkları tüm bakan arkadaşlarımız yapmış vaziyetteler. Bunlarla birlikte imzaları atıp yola çok daha anlamlı, güvenli bir şekilde devam edeceğiz. Bardağın dolu tarafıyla konuşmak öyle zannediyorum ki gelecek için çok daha hayırlı olacaktır.”

Yanıkömeroğlu’nun İYİ Parti’den istifasına ‘İmamoğlu satın aldı’ diyen vekil çark etti

‘DOST TÜRK HALKI…’

Sakellaropoulou ise konuşmasında “Yunanistan ile Türkiye’nin her zamankinden fazla pozitif siyasi gündemi geliştirmesi elzemdir. Çeşitli hususlarda farklı yaklaşımların var olduğunun bilincindeyiz fakat bu bilinçle ortak çalışmak bölgedeki barış ve refahı koruyup daha ileri düzeye götürebilecektir. Sayın Cumhurbaşkanı dost Türk halkına barış ve refah dileklerimi iletmenizi rica edeceğim” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Erdoğan ve Sakelaropulu basına kapalı görüşmeye geçti.

MİÇOTAKİS’LE DE BİR ARAYA GELDİ: TÜRK VATANDAŞLARINA 7 GÜNLÜK VİZE ÇIKTI

Erdoğan, Sakellaropoulou ile görüşmesinin ardından Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile bir araya geldi. Görüşme sonrası iki lider ortak açıklama yaptı.

Miçotakis, 10 adaya 7 günlük vize uygulamasının yeniden yürürlüğe sokulacağını duyurdu. Miçotakis “(Türkiye-Yunanistan) Sınırdaş olan iki ülke yan yana ve beraber hareket etmek zorundadır. Güzel bir geleceği yaratmak durumundayız” ifadelerini kullandı. “Yunanistan’ın Türkiye’yi AB sürecinde sağlayacağı destek konusunu da ele aldık” diyen Yunanistan Başbakanı, “Türkiye vatandaşlarına Yunan adalarında 7 günlük vize sağlanacak. Zaman uygun olduğunda kıta sahanlığı ve deniz sahası meselelerini de konuşmaya hazır olacağız” dedi.

YUNAN BASININA KONUŞTU: KOMŞULARLA AŞILAMAYACAK SORUN YOK

Erdoğan, ziyareti öncesinde Yunan Kathimerini gazetesine verdiği röportajda, Türkiye’nin komşu Yunanistan’ı hiçbir zaman düşman, hasım olarak görmediğini, komşularıyla aşılamayacak hiçbir sorunu olmadığını söyledi.

Türkiye ve Yunanistan’ın iki komşu ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan, önceki günlerde “Türk-Yunan ilişkilerinde yeni sayfa” ve “kazan kazan formülüne” dair yaptığı açıklamalara ilişkin şunları söyledi:

“Aynı coğrafyayı, aynı denizi paylaşıyoruz. Aynı havayı soluyoruz. Geçmişimiz itibarıyla iç içeyiz. Aramızda henüz çözüme kavuşturamadığımız pek çok mesele bulunuyor, iki ülke olarak bunun farkındayız. Ancak bu sorunların gerginliğe vesile olmasına, hükümetlerimiz ve halklarımız arasında anlaşmazlıklara yol açmasına izin verip vermemek bizim elimizdedir. İşte ben bu manada ilişkilerimizde ‘yeni bir sayfadan’, ‘kazan-kazan’ ilkesinden bahsettim. ‘Kazan-kazan’ anlayışı zaten Türkiye’nin uluslararası ilişkilere, diplomasiye yaklaşımının temelinde yatıyor.”

Bakan Işıkhan’dan ‘asgari ücrete yüzde 53.5’lük zam’ sorusuna yanıt

VİZE KOLAYLIĞI SAĞLANACAK MI?

Öte yandan Reuters’a konuşan yetkililer, Yunanistan’ın Türkiye kıyılarına yakın 10 ada için geçici vize uygulamasını yeniden yürürlüğe sokacağını bildirdi.

7 günlük geçici vize anlaşmasının, ikili görüşmelerin ardından açıklanacağı ileri sürüldü. Reuters’ta yer alan haberde, şu ifadeler kullanıldı:  “Yetkililer, Yunanistan’ın Avrupa Birliği’nden Türkiye vatandaşlarının Türkiye kıyılarına yakın 10 ada için yedi günlük turist vizesine yeniden başvurabilmeleri için izin aldığını ve bunun iyi niyetin bir kanıtı olarak ziyaret sırasında duyurulmasının beklendiğini dile getirdi.”

‘BENİM İÇİN MİÇOTAKİS DİYE BİRİ YOK’ DEMİŞTİ

Erdoğan, 23 Mayıs 2022 tarihinde Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamalarda, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in yaptığı ABD gezisinde “F-16’ları Türkiye’ye satmayın” dediğini söyleyerek, ”Artık benim için Miçotakis diye biri yok” demişti.

Erdoğan, “Biz bu yıl (Yunanistan) Stratejik Konsey Toplantısı yapacaktık. Artık benim için Miçotakis ( Yunanistan Başbakanı) diye birisi yok. Kendisiyle böyle bir görüşmeyi yapmayı asla kabul etmiyorum. Çünkü biz sözünde duracak, şahsiyetli, onurlu siyasetçiler ile yola gideriz. Bundan sonrasını Miçotakis kendisi düşünsün. F-16’lar konusunda öyle zannediyorum ki Amerika, herhalde Miçotakis’in ağzına bakarak kararını vermeyecektir” ifadelerini kullanmıştı.