Erdoğan: Arınç’a, “Ellerinde Kürtlerin kanı olanları başımıza çıkarıyorsunuz” dedim

25 Kasım 2020 Çarşamba

Erdoğan: Arınç’a, “Ellerinde Kürtlerin kanı olanları başımıza çıkarıyorsunuz” dedim

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MYK toplantısında Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyeliğinden istifa eden Bülent Arınç’la yaptığı görüşmenin detaylarını anlattı. Erdoğan’ın Arınç’a, “Yasin Börü ve ellerinde Kürtlerin kanı olan adamları başımıza çıkarıyorsunuz” dediği belirtildi.

İHA’nın edindiği bilgiye göre Arınç Erdoğan’a ‘fitne ateşi’ sözlerinin onu üzdüğünü söyledi. Bunun üzerine Erdoğan, “Ben de kendisine, ‘Sen bizi daha çok üzdün. Yasin Börü ve ellerinde Kürtlerin kanı olan adamları başımıza çıkarıyorsunuz’ dedim. İnşallah, bundan sonra böyle açıklamalar yapmaz. Ben açıklamasını doğru bulmadığımı kendisine de ilettim” ifadelerini kullandı.

Öte yandan kurmaylar, AKP tabanından Arınç’ın sözlerinin tepki gördüğünü, ancak istifasının olumlu karşılandığını iletti.

MEHMET ARSLAN’A: BİZİM HAKLI SÖYLEMLERİMİZİ ANLAMAMIŞ

MYK gündeminin bir diğer önemli konusu da eski milletvekili Mehmet İhsan Arslan’ın MYK’ya oy birliğiyle sevk edilmesi oldu. Erdoğan, Mehmet İhsan Arslan’ın bir medya kuruluşuna verdiği röportajda, kitabında yer alan “AK Parti’nin bir milliyetçi bagajı yoktu, elinde Kürt kanı yoktu” sözüne tepki gösterdi. Erdoğan, “Bu çok ağır bir söz. Bizim elimiz kanlı mı? Eli kanlı demek doğru değildir. Biz Kürtleri değil, teröristleri bombalıyoruz. Bizim Kürtlerle problemimiz yok. Bu röportajdaki sözleri, bizim haklı söylemlerimizi hiç anlamadığını gösteriyor. Biz hiçbir zaman Kürtleri bombalamadık” dedi.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare (YİK) Üyesi Bülent Arınç, HaberTürk’te katıldığı yayında, “Kavala’nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum, Demirtaş’ın tahliyesi olabilir; delil uyduramazsınız, çocuk bile yazmaz bu iddianameleri!” dedi.

Erdoğan, isim vermeden Arınç’ın açıklamalarına göndermede bulunarak, “Reform gündemimize yaptığımız vurgular bahane edilerek yeni fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz” tepkisini gösterdi.

Arınç, “Kavala’nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum, Demirtaş’ın tahliyesi olabilir” sözlerine Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sert tepki göstermesi üzerine yaptığı açıklamada, “Konuşma beni çok rencide etti. Sayın Cumhurbaşkanı çok ağır bir konuşma yaptı. İstifa ettiğim yönünde bazı söylentiler çıkmış ama şu an için bu doğru değil. Kendisiyle görüştükten sonra gereken neyse onu yapacağım” düşüncesini dile getirdi.

Bu ifadeler ardından hükûmete yakınlığıyla bilinen bazı isimler ve MHP’liler, Arınç’a sert tepki gösterdi.

Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Halen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olan siyaset eskisi bir şahsın, televizyona çıkıp Sorosçu Osman Kavala ile terörist Demirtaş’a güzellemeler yapması kelimenin tam anlamıyla çarpıklık, hatta ahmaklıktır” ifadelerini kullandı.

Tepkiler üzerine Arınç istifa etti.

Benzer Haberler