Erdoğan 6’lı masayı hedef aldı: Masanın altı farklı üstü farklı

25 Temmuz 2022 Pazartesi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ortak yayınında konuştu. Altılı masayı hedef alan Erdoğan, “Millet, zillet ne derseniz deyin adına. Bu ittifak ne aday çıkarır bizi ilgilendirmiyor. Biz kendimize bakarız. Masanın altında farklı, masanın üstünde farklı olaylar dönüyor” dedi.

Erdoğan TRT ortak yayınında gazetecilerin sorularını cevapladı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelikleriyle ilgili olarak “Kesinlikle Türkiye’den bu konuda taviz beklenmesin” diyen Erdoğan’ın hedefindeki bir diğer isim de Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis oldu.

TOGG ile ilgili olarak “Tesislerin seri üretime hazır hale gelmesiyle ilk seri üretim araçlar bu yılın son çeyreğinde inşallah banttan inecek” diyen Erdoğan’ın fiyat soran gazeteciyi “Fiyatını sorma” diyerek durdurması da dikkatlerden kaçmadı.

Canan Yener Reçber’in moderatörlüğünde Gazeteciler Hale Kaplan, Nuriye Çakmak Çelik, Okan Müderrisoğlu ve Mehmet Acet’in sorularını yanıtlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında satır başları şöyle:

ODESSA SALDIRISI

“Aralıksız yoğun temas ve müzakere yürüttük. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracına yönelik mütabakatın İstanbul’da imzalanmasını sağladık. Vahim boyutlara ulaşmakta olan gıda krizinin etkileri hafiflemeye başlayacak. Özellikle en az gelişmiş ülkelerin üzerindeki baskı azalacak, kıtlıklar önlenecek. Bizim de memnuniyetle karşıladığımız hususlar. Planın operasyonel boyutu İstanbul’dan organize edilecek. Ukrayna’ya giden ve oradan gelen gemilerin emniyetli seyrine birlikte yön verilecek. Yürütülen görüşmeler hassas bir şekilde devam etti.

Maalesef Odessa saldırısını arzu etmezdik ama oldu. Herkesten attığı imzaları, üstlendikleri sorumluluklara göre hareket etmelerini istiyoruz. Yoğun bir şekilde trafiği artırdık. Böyle bir şeyin olması bizi üzüyor. Buradaki başarısızlık hepimizin aleyhine olacaktır. Biz anlaşmayı hayata geçirmeye kararlıyız. Savaşın başından beri önceliğimiz ateşkesin ardından sürdürülebilir barışın sağlanması. Umarım bunu da başarırız.”

İSVEÇ VE FİNLANDİYA AÇIKLAMASI: TAVİZ BEKLENMESİN

“Her şeyden önce PKK/YPG ile FETÖ’ye destek verilmeyeceği, bunun kırmızı çizgimiz olduğunu kendilerine orada ısrarla anlattık. NATO Zirvesi’nde de bu teyit edildi. Zirvenin en önemli neticesi bence budur. NATO’nun kayıtlarına bu terör örgütlerinin girmiş olması Madrid Zirvesi’nin en önemli noktasıdır. İsveç ve Finlandiya’dan teröre destek verilmemesi noktasında somut beklentilerimiz var. Bakın İsveç caddelerinde polis korumasında bunlar yürüyüş yapıyorlar. Ama İsveç vatandaşının sağ duyusu da ortada. ‘Türkiye-Erdoğan istiyorsa, bunlar madem terörist, verilmesi lazım’ diyor. Oradaki iktisatlı yapıların da kapatılması gerekiyor. Bunu da istedik. Orada da şimdi iade ve mal varlığı taleplerimize karşılık bir cevap bekliyoruz. Bu hususta Dışişleri Bakanlığımız ve ilgili kurumlar ilgileniyor.

Kesinlikle Türkiye’den bu konuda taviz beklenmesin. Orada görüşmeleri yaptık. Bu görüşmelerden sonra geldik. Gel gör ki daha evvelsi gün bu teröristler Stockholm sokaklarında gösteri yapıyorlar. Yani İsveç somut bir adım atma konusunda uzak görünüyor. Bu iş öyle zannedildiği gibi kolay bir iş değil. Makedonya 11 yıl sürdü. Ha dedik tamam hemen NATO’ya alsınlar. Yok böyle bir şey. Biz orada da bütün dostlara, arkadaşlara bunu söyledik. Süreç şu an ilerliyor. Bu ilk etap. Madrid’deki bir davettir. Bu davetin neticesi ne olacak? Onu da bu eylemler belirleyecek. Siz hale bu teröristleri caddelerinizde koruma altında yürütürseniz, biz de takip ediyoruz. Sadece İsveç-Finlandiya değil. Maalesef Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, İskandinav ülkelerinin tamamı böyle. Liderlerle yaptığımız görüşmede kendilerine bunu söyledik. ‘Siz ne yapacaksınız böyle sürdürecek misiniz?’ E gülüyorlar. Bizim parlamentomuz var. Böyle devam ederse olumlu bakmaz.”

“PUTİN’E BATI’NIN YAKLAŞIM TARZI SİYASETÇİLERE YAKIŞAN BİR YAKLAŞIM TARZI DEĞİL”

“İranlı muhataplarımızla temaslarımıza ikili ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla ele alma fırsatı bulduk. Farklı alanlarda 8 belge imzaladık İran ile. İkili ticaret hacmimizi 30 milyar dolara çıkarma hedefimiz var. Aramızdaki görüşme gerçekten samimi geçti. 8 anlaşmayı da imzalamak suretiyle buradaki konseyi başarılı şekilde tamamlamış olduk. Putin ile görüşmemiz çok daha farklı geçti.

Putin – Zelenski olayında biz çok önemli bir rol oynuyoruz. Sayın Putin’e malum Batı’nın yaklaşım tarzı siyasetçilere yakışan yaklaşım tarzı değil. Savaşın oluşturduğu konjektüre rağmen ikili ilişkilerimizdeki konuları ele aldık. Aramızda bazı anlaşmazlıklar var ama olumlu bir görüşme oldu. Terörle mücadele bir numaralı konuydu. Suriye terör örgütlerinin yuvası haline gelmiş durumunda. Özellikle Fırat’ın batısında ve doğusunda terör örgütü saldırılarına devam ediyor. Bu mücadelede kararlılığımızı bizzat aktardım.”

YUNANİSTAN AÇIKLAMASI: SİZİN NE GÜCÜNÜZ VAR?

“Şu anda bizim 1-5 ay kadar önce ‘Gel bir yemek yiyelim’ dedim. Vahdettin Köşkü’nde Miçotakis’le yemek yedik. Kendisine “Bundan sonra aramıza 3. bir ülkeyi sokmayalım. Biz ne yapacaksak direkt hat kuralım, görüşmelerimizi yapalım” aradan geçti 2-3 hafta ABD’deki Kongre’de aleyhimizde birçok şey söyledi. Oradan gidip Davos’ta benzer şeyler yaptı. Biz Türkiye’yiz ya kabile değiliz. Sonra kalkıp, “Türkiye şunu yaptı, bunu yaptı.” Türkiye’ye herhangi bir olumsuz adım attığında, siyasetçi olduğum için ilk işim halkıma anlatabileceğim güçlü malzemelerimin olması lazım. Sonra Efes tatbikatı yaptık. Yüksek Düzeyli İş Birliği Konsey görüşmelerini iptal ettim.

Yunanistan’da 5+4= 9 adet ABD üssü var. Bunları da söylediğin zaman kendileri inkar ediyor. Bunları da adalara yerleştirme niyetleri var. Rusya’ya karşı savunmak için olduğunu söylüyorlar. Sizin ne gücünüz var? Bunu ABD bile yapamaz. Yunanistan bizim güvenlik ihtiyaçlarımız için uçak almamızı engellemeye çalışıyor. ABD’ye Fransa’ya saldırarak “Türkiye’ye vermeyin” diyorlar. Ama biz duruşumuzla konumumuzu koruyoruz. Buradan gereken dersi almışlardır. Yunanistan’ın sürdürdüğü bu faaliyetler sadece Lozan anlaşmasına değil, Paris Anlaşması’na da ters. Bu adaların egemenliğinin gayri askeri statü altında kalmasıyla verildiğini sanırım Miçotakis bilmiyor. Sanırım öğrenecek.”

KYK AÇIKLAMASI: KILIÇDAROĞLU’NU HEDEF ALDI

“Biz göreve geldiğimizde üniversite öğrencilerinin aldığı burs 45 TL’ydi. Bir de üniversite öğrencilerinden harç alınıyordu. Harcı Bay Kemal söyledi de mi kaldırdık, yoksa yanındaki ortağı söyledi de mi kaldırdık? Şimdi yapılan çalışmalarla 850 TL’ye gelecek burs. Kredinin 3 ayağı var. Krediyi alıyorsan anında ödemen diye bir şey yok.

Sigortalı işi bulduktan sonra 2 yıl gibi bir süre içerisinde de bunu ödeyeceksin. Burada faiz falan yok. Başbakanlığım dönemimde de açıklamıştım. Ne faiz ne enflasyon. Sadece anapara. Biz öğrencilerimizi kesinlikle muhalefetin bu saçma sapan yaklaşımlarına ezdirmeyiz.”

ERDOĞAN’IN HEDEFİNDE YİNE 6’LI MASA VAR: ADAYLARI BİZİ İLGİLENDİRMİYOR

“Cumhur İttifakı olarak kendimizden sorumluyuz. Bizim partilerimizin arasında bir sorun söz konusu değil. Adayımız belli. Aşk ile koşan yorulmaz dedik. 2023 seçimlerinde 20 yılı aşan bir tecrübeyle milletimizin karşısına çıkıyoruz.

Millet, zillet ne derseniz deyin adına. Bu ittifak ne aday çıkarır bizi ilgilendirmiyor. Biz kendimize bakarız. Masanın altında farklı, masanın üstünde farklı olaylar dönüyor.”

Benzer Haberler