Erdoğan: Azerbaycan’ın topraklarını işgalden kurtarması, mücadelenin bittiği anlamına asla gelmiyor

10 Aralık 2020 Perşembe

‘Zafer Geçidi Töreni’nde konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Zafer Geçidi Töreni’ne katılarak, Türkiye ile birliğimizi halklarımıza ve dünyaya gösteriyoruz” dedi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Azerbaycan’ın topraklarını işgalden kurtarmış olması, mücadelenin bittiği anlamına asla gelmiyor” diye konuştu.

Bakü’de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Zafer Geçidi Töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKP Sözcüsü Ömer Çelik de katıldı.

Törende konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Vatan muhaberesinin ilk saatlerinden itibaren Türkiye’nin desteğini hissettik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Zafer Geçidi Töreni’ne katılarak, Türkiye ile birliğimizi halklarımıza ve dünyaya gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

​Aliyev, “Ermenistan, Azerbaycan halkına karşı savaş suçu işledi. Toprak bütünlüğümüzü savaş meydanında tekrar kazandık. Ermenistan ordusu diz çöktü ve toprak bütünlüğümüzü, savaş meydanında kazanarak sağladık” diye konuştu.

“Karabağ Azerbaycan’dır ve bugün dünya Karabağ’ın Azerbaycan’ın olduğunu gördü” diyen Aliyev, “Yaşasın Türkiye-Azerbaycan dostluğu” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: HER MECRADA BUNUN HESABINI SORMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR

Aliyev’in ardından söz alan Erdoğan, “Azerbaycan, kardeşim İlham Aliyev’in dirayetli liderliği altında inşallah destan yazmaya devam edecektir” dedi.

Erdoğan, “Azerbaycan’ın topraklarını işgalden kurtarmış olması, mücadelenin bittiği anlamına asla gelmiyor. Savaş hukuku ağır biçimde ihlal edilmiş, insanlık onuru ayaklar altına alınmıştır. Her mecrada bunun hesabını sormak boynumuzun borcudur” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Ermeni yöneticiler halkın kaynaklarını Azerbaycan’ın topraklarını işgal altında tutabilmek için harcamıştır. Ermenistan halkı diasporanın esaretinden kurtulmalı. Dağlık Karabağ’a yıkım, katliam, gözyaşından başka bir şey getirmeyenlerin artık akıllarını başlarına toplaması gerekiyor.

“BATILI EMPERYALİSTLERİN GAZ VERMESİYLE BİR YERE VARILMAYACAĞI GÖRÜLMELİ”

Batılı emperyalistlerin gaz vermesiyle bir yere varılmayacağı görülmeli, ilişkiler yeniden ele alınmalıdır. Ermenistan halkı Karabağ’da yaşananlardan ders çıkarırsa bu, bölgede yeni dönemin başlangıcı olacaktır. Türkiye ve Azerbaycan sırt sırta verdikleri sürece zorlukları aşmaya, başarıdan başarıya koşmaya devam edecektir.”