EPDK’dan ‘temsil gideri’ açıklaması: Bunların yasal altyapısı var

10 Aralık 2020 Perşembe

EPDK’dan ‘temsil gideri’ açıklaması: Bunların yasal altyapısı var

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi giderlerinin sadece dağıtım şirketleri için değil tüm şirketler ve kurumlar için altyapısı olan giderler olduğunu söyledi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi giderlerinin vatandaşın faturasına eklenmesine ilişkin haberlerin ‘yanıltıcı yorumlar’ içerdiğini söyleyerek açıklama yaptı.

Elektrik dağıtım şirketlerinin temsil ve ağırlama giderlerinin dönem net karı ve kurumlar vergisi hesaplamalarındaki mali mevzuata göre uygulandığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullandı:

“Bu giderler, sadece dağıtım şirketleri için değil tüm sektörler, tüm şirketler, hatta kamu kurumları için yasal altyapısı ve dayanağı olan giderlerdir. Dağıtım şirketleri özelinde bakıldığında ise bu giderler özelleştirme öncesinde dahi bulunmaktadır. Kurumumuz yaptığı düzenlemeyle bu giderlere tavan ve limit getirmiştir. Dolayısıyla mali mevzuatta şirketlerin mali ve düzenleyici hesap planlarında yer alan söz konusu giderler üzerinden kurgulanan görsellerle vatandaşlarımızı yanıltmaya çalışmak gerçekçi ve iyi niyetli bir yaklaşım değildir. Giderlerin tüketiciye yansıtıldığı fakat gelirlerin ise şirkete bırakıldığı iddiası da kesinlikle doğru değildir. Söz konusu giderler, ana faaliyet konusu olan personel, bakım onarım, endeks okuma, kesme bağlama, IT, malzeme, genel yönetim giderleri gibi giderlerden farklı değerlendirilmekte, tavana tabi tutulmaktadır. Yani şirketler bu tip giderleri düşürmeye, düşük tutmaya zorlanmaktadır. İlan giderleri faaliyetle ilişkili resmi ilanlardır, reklam amaçlı ilanları kapsamamaktadır. Bu ölçüde büyük ve her tüketiciye dokunan bir faaliyetle iştigal eden şirketlerin faaliyetlerinin doğal sonucu olarak tüketiciyi bilgilendirmeleri ve ilanlarda bulunmaları gerekmektedir.”

Yok artık! Elektrik şirketleri yiyip, içip, gezecek faturası sizin eve gelecek

Benzer Haberler