Enerji Bakanlığı’ndan bir ‘öneri’ daha: Sıcaklığı 21 dereceye düşürün

4 Kasım 2021 Perşembe

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in ‘evinizi daha az ısıtın’ önerisinin ardından bakanlık bir yurttaşlara ‘sıcaklığı düşürmeleri’ni söyledi. Bakanlık tarafından yayınlanan kamu spotunda “Sıcaklığı 21 dereceye düşürün” denildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ‘enerji verimliliği konusunda farkındalık oluşturmak’ amacıyla kamu spotu hazırladı. Kamu spotunda yurttaşlara fazladan yanan ışıkları söndürme gibi önerilerde bulunuldu. Öneriler arasında, ortam sıcaklığını 21 dereceye düşürmek ve kullanılmayan elektrikli cihazları prizden çıkarmak da yer aldı.

Kamu spotunda, bu yöntemlerle ‘yılda bin liraya kadar tasarruf sağlanabileceği’ öne sürülerek, “Tercihini verimlilikten yana kullan, hem sen kazan hem Türkiye kazansın” denildi.

BAKAN FATİH DÖNMEZ “EVİNİZİ DAHA AZ ISITIN” DEMİŞTİ

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, bu konuyla ilgili olarak, “Daha çok kullananların biraz daha tasarrufa riayet etmesini istiyoruz. Evlerimizde özellikle 1 derecelik sıcaklık değişikliği, yani 23 yerine 22 derecede evinizi ısıtmanın aylık faturanıza etkisi yüzde 7 olur. Yazın da eğer klimayla soğutuyorsanız, 18 derecede soğutacağınıza 19 derecede soğutmuş olsanız yüzde 7 faturanıza katkı var” ifadelerini kullanmıştı.

Enerji Bakanı çözümü buldu: Evi daha az ısıtın

‘Evinizi az ısıtın’ diyen bakana yurttaşlardan tepki! Canımızdan mı olacağız?

Benzer Haberler