Enerji Bakanlığı’ndan “1,5 milyar dolarlık tazminat” açıklaması! “Irak ödeyecek”

28 Mart 2023 Salı

Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattındaki ihtilaf nedeniyle Türkiye’nin Irak’a 1,5 milyar dolarlık tazminat ödeyeceği iddia edildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Tahkim Mahkemesi’nde Irak’ın taleplerinin reddedildiğinin ve Türkiye’ye tazminat ödemeye mahkum olduğunu açıkladı.

Irak, Kürt Bölgesel Yönetimi’nin çıkardığı petrolü Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattından Ankara’nın ihraç etmesine izin verdiğini iddia etti. Irak, Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi’ne (ICC) 2014’te başvurdu. Irak’ın tahkim davasını kazandığı ve Türkiye’nin 1,5 milyar dolar tazminat ödeyeceği iddia edildi.

Yandaş medya Tanrıkulu’nu hedef almıştı… Hulusi Akar IKBY bayrağı önünde poz verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yapılan haberler üzerine açıklama yaptı. Bakanlık, Irak’ın 4 talebinin reddedildiğini belirterek, “Irak’ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye’ye tazminat ödemesine hükmetmiştir” açıklamasında bulundu.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

“Ülkemiz ile Irak arasında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen dava hakkında Irak’ın tahkim davasını kazandığı haberlerinden sonra kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Bu dava aslında, Irak Merkezi Hükümeti ile yine Irak’ın anayasal bir birimi olan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında yıllardır süregelen petrol yönetim hakkı uyuşmazlığının bir yansımasıdır. Ülkemiz, Irak’ın birliğine ve toprak bütünlüğüne her zaman saygı göstermiş, hem Irak’ın hem de bölgenin politik ve ekonomik istikrarı için çaba sarf etmiştir.
Türkiye birçok uluslararası enerji projesinin önemli bir paydaşı olarak her zaman sorumluluklarının bilincinde hareket etmiştir. Ülkemiz, bölgede yaşanan bütün istikrarsızlıklara rağmen 1973 yılından beri Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Sistemini çalışır durumda tutmak için milyarlarca dolarlık harcama yapmış ve küresel petrol piyasalarında istikrarın korunması için gereken katkıyı sağlamıştır. Söz konusu anlaşmazlığın dostane çözümü için hem taraflarla hem de ilgili ülkelerle yoğun bir diplomasi yürütmüştür.

Davanın gelinen bu aşamasında hakem heyeti, Irak’ın beş talebinden dördünü reddetmiştir. Ülkemizin taleplerinin ise büyük çoğunluğunu kabul ederek Irak’ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye’ye tazminat ödemesine hükmetmiştir.

Türkiye, her zamanki gibi uluslararası hukukun gereğini yerine getirmeye ve anlaşmazlığın asıl tarafları arasında kalıcı çözüme ulaştırılması için her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır.
Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla arz ederiz.”