Emret Komutanım’ın ünlü oyuncusun adı da TikTok vurgununa karıştı! Şüpheli sıfatıyla ifade verdi

Yayın tarihi: 13 Ağustos 2023 Pazar 2:42 pm - Güncelleme: 13 Ağustos 2023 Pazar 2:43 pm

TikTok’ta gerçekleştirilen 1.2 milyar liralık vurgunda gözaltına alınan 163 şüpheliden 10’u tutuklanırken, 42 fenomene ait 700 banka hesabı ve varlıklarına da el konuldu. Dolandırıcılık soruşturmasında, bir döneme damgasını vuran Emret Komutanım dizisinde ‘Gökhan’ karakterini canlandıran Ferdi Kurtuldu’nun da şüpheli sıfatıyla ifade verdiği ortaya çıktı.

Sosyal medya platformu TikTok’ta gerçekleştirilen 1.2 milyar liralık vurgun Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Soruşturma kapsamında 163 şüpheli gözaltına alınırken, 10 kişi tutuklandı. 42 fenomene ait 700 banka hesabının yanı sıra; tüm sanal para varlıklarına, 32 daire, 1 villa, 9 arsa, 6 iş yeri, 38 lüks otomobil, 14 şirkete ait ortaklık paylarına mahkeme kararıyla el konuldu.

Sabah gazetesinden Atakan Irmak’ın haberine göre, ‘Emret Komutanım’, ‘Sakarya Fırat’ gibi dizilerde rol alan oyuncu Ferdi Kurtuldu da TikTok vurgununda şüpheli sıfatıyla ifade verdi.

NE OLMUŞTU?

TikTok’taki yayınları inceleyen İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yayınlarda yapılan şüpheli konuşmaların ardından haziran ayında harekete geçti. Ekipler, bazı kullanıcıların TikTok’ta ‘Jeton’ ismi verilen sanal para alabildiklerini daha sonra bir kereliğine mahsus bu jetonu geri iade edebildiklerini ancak aldıkları jetonu sadece anlaşmalı oldukları fenomenlere gönderdiklerini, fenomenlerin ise parayı önceden belirlenen hesaplara aktardıklarını belirledi.

1.2 milyarlık TikTok vurgununda 10 kişi tutuklandı!

Para göndermek için kullanılan kredi kartlarının çalındığını ya da kopyalandığını belirleyen ekipler, yayıncılara ve para gönderenlere ait 4 binden fazla banka hesap hareketlerini incelemeye aldı. Yapılan araştırmalarda bu hesaplara 1,2 milyar liralık para akışı olduğu tespit edildi.

1,5 MİLYON LİRALIK JETON PARASI TRANSFERİ YAPILDI

Yaklaşık 20 yıldır sinema ve tiyatro oyunculuğu yaptığını söyleyen Kurtuldu, aylık ortama 20-30 bin civarı bir para kazandığını, oturduğu evin ailesine ait olduğunu, herhangi bir kira vermediğini, başkaca bir gelir kaynağının olmadığını söyledi.

Oyuncu ifadesinin devamında, 3-4 ay önce yabancı bir numaranın arayıp kendisine bir link gönderdiğini, linke tıkladığında Facebook sayfasına yönlendirdiğini, şahsın kendisini tekrar arayıp Telegram hesabı açacağını, ‘mavi tikli hesabın bana lazım’ dediğini, bunun üzerine şahsı her yerden engellediğini ve telefonu kapattığını belirtti.

Emniyet’in araştırmasına göre Ferdi Kurtuldu’nun hesaplarından yaklaşık 1,5 milyon liralık TikTok jeton parası giriş çıkışı olduğu belirtildi. Savcılık oyuncuyu ifadesinin ardından serbest bıraktı.

HESABI OLMAMASINA RAĞMEN HESABINA PARA GİRİŞİ YAPILDI

‘Adana Sıfır Bir’ isimli dizide oyunculuk yapan Furkan Selahattin Konuş isimli kişinin ise TikTok’ta kullanıcı olmamasına rağmen hesabına toplamda 1 milyon 142 bin liralık bir giriş olduğu ve bu paranın bir kısmının 116 işlemle bazı kişilere aktarıldığı belirlendi.

İfadesi alınamayan şüpheli hakkında yürütülen soruşturma devam ediyor.