Emre Belözoğlu’na uzatılan tuvalet fırçasının nedeni ortaya çıktı!

10 Haziran 2019 Pazartesi

Emre Belözoğlu’na uzatılan tuvalet fırçasının nedeni ortaya çıktı!

Emre Belözoğlu’na İzlanda’da uzatılan ‘tuvalet fırçası’ 10 yıllık başka bir skandalı ortaya çıkardı.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri H Grubu dördüncü maçını oyanayacak Türkiye A Milli Futbol Takımı, İzlanda’ya ulaştı. Keflavik Havalimanı’nda Türk kafile prosedürler bahane göstererek havaalanında saatlerce bekletildi. Bu sırada Emre Belözoğlu, muhabirlere açıklama yaparken bir İzlandalı, futbolcuya tuvalet fırçası uzattı.

Emre Belözoğlu’na tuvalet fırçası tutuldu! Türkiye’den İzlanda’ya ‘Nota’

Sözcü’nün haberine göre Belözoğlu’na uzatılan fırçası, 10 yıllık başka bir skandalı daha gün yüzüne çıkardı.

2009 yılında Amerika’nın büyük ev eşyası üreticilerinden Amerikan Nevell – Rubbermaid şirketi tarafından üreten tuvalet fırçalarının ABD’de ‘Turk’s Head (Türk kafası)’ etiketiyle satıldığı ortaya çıkmıştı. ABD’de temizlik firmasında görevli bir Türkün uyarısı sonucu fark edilen skandalın durdurulması için Türk-Amerikan Hukuki Savunma Fonu (TALDF) şirket yönetimi nezdinde girişimde bulundu ve 2008’de 90 ülkede 6.5 milyar dolarlık ev eşyası satışı gerçekleştiren Rubbermaid yönetimi yaptığı inceleme sonucunda “Bu etiketleme bize ait değil. Ama biz tüm pazarlama ekiplerimizi ve satış yaptığımız süpermarketleri bu tür tanımlamanın kullanılmaması konusunda eğiteceğiz” sözü vermişti.

Tuvalet fırçası skandalı sonrası İzlanda’dan ilk açıklama!

Yaşanan bu olayların ardından Newell -Rubbermaid tarafından üretilen ve ‘Turk’s Head (Türk kafası)’ ismiyle satılan tuvalet fırçaları ABD’deki Türklerin uyarıları sonucu piyasadan kaldırılmıştı. Şirkette çalışan bir Türk’ün uyarısı sonucu fark edilen skandal ABD’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu Türk-Amerikan Koalisyonu avukatları Bruce Fein ve David Saltzman’ın çabalarıyla önlenmiş ve Rubbermaid’ten ‘Türk Kafası’ isminin üründen çıkarılması, ürünün piyasadan çekilmesi ve gelecekte bu ismin kullanılmaması sağlanmıştı. Rubbermaid’in Hukuk İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı John Stipancich ise TALDF’a ürünü piyasadan çektiklerini belirttiği cevabında, pazarlamacılar ve toptancılara ciddi uyarılarda bulunacağı konusunda söz vermişti.

Yaşanan bu gelişmelerin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen halen alışveriş sitelerinde ‘Turks Head Toilet Bowl Brush’ ismi ile satışı bulunuyor.

Benzer Haberler