Emniyet’ten HDP il binasına izinsiz ve kimliği belirsiz şekilde giren kişiyle ilgili açıklama

12 Mayıs 2022 Perşembe

Emniyet’ten HDP il binasına izinsiz ve kimliği belirsiz şekilde giren kişiyle ilgili açıklama

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 1 Mayıs’ta Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl binasına kimliği belirsiz ve izinsiz olarak giren kişiler ile ilgili açıklama yaptı. HDP binasına giren şahsın polis gözetiminde olduğu iddialarını yalanlayan Emniyet, İl Başkanlığına yönelik suikast planlandığı şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul il binasına 1 Mayıs tarihinde saat 16.30 sıralarında kimliği belirsiz bir kişi girmiş, belli bir süre bekledikten sonra ise ayrılmıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan HDP İstanbul İl Başkanı Ferhat Encü, Bu kişi 1 Mayıs günü akşam dört buçuk gibi il binasına giriş yapıyor. İl binasının kapısında ise iki sivil polis var. Bu iki sivil polisin üzerinde polis yelekleri vardı. Ve binaya giren bu kişi, bu iki polisin gözetiminde binaya girdi. Çünkü binaya girerken sivil polislere ‘burası mı’ şeklinde işaret ediyor görüntülerde” dedi.

EMNİYETTEN YALANLAMA

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ise yaptığı açıklamada, HDP binasına izinsiz giren kişinin polis ile irtibatının olmadığını, İl Başkanlığına yönelik suikast planlandığı şeklindeki haberle ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğünce çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Açıklamada, görüntülerde yer alan kişinin A.Ş. olduğu, “6136 Sayılı Kanuna Muhalefet” ile “Seçim Kanununa Muhalefet” suçlarından kaydının bulunduğunun belirlendiği aktarılarak, şunlar kaydedildi:

“Şahıs 10 Mayıs 2022 tarihinde ifadesine başvurulmak üzere Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlilerince muhafaza altına alınmıştır. Yapılan araştırmalarda Batman nüfusuna kayıtlı şahsın eşinin kız kardeşi olan S.Ç. isimli örgüt mensubunun 2021 yılında PKK/KCK Silahlı Terör Örgütü’nün kırsal alanında faaliyet yürüttüğü sırada etkisiz hale getirildiği, yine eşinin erkek kardeşi F.Ç. isimli şahsın 2018 yılında PKK/KCK Silahlı Terör Örgütü’ne üye olmak suçundan yakalanarak işlem gördüğü, ayrıca İ.B. isimli akrabasının 2008 yılında PKK/KCK Silahlı Terör Örgütünün kırsal alanında faaliyet yürütürken yakalandığı belirlenmiştir. Ayrıca şahsın haber içeriğinde yer alan tarihte 1 Mayıs kutlamalarını izlemek üzere Beyoğlu ilçesinde bulunduğu, dinlenmek ve ihtiyaç gidermek adına HDP İstanbul İl Başkanlığına uğradığı öğrenilmiştir. Bu doğrultuda haber içeriğinde yer alan, şahsın polislerle iş birliği yaptığı ve polislerin kendisini yönlendirdiği iddiaları asılsız ve gerçek dışıdır. ”

HDP’li Beştaş: Bebek bezlerine alarm koyacağınıza Hazine’nin kasasına alarm koyun

 

 

Benzer Haberler