Açlığa mahkum edilen emeklilerden tepki yağıyor! AKP’ye kırmızı kart

Yayın tarihi: 17 Ocak 2024 Çarşamba 12:08 am - Güncelleme: 17 Ocak 2024 Çarşamba 9:51 am

Emekli maaşlarında yüzde 37.57 artışa ek yüzde 5 zam daha yapıldı. En düşük emekli maaşı da 10 bin lira oldu. Hem açlık sınırı, hem de asgari ücretin altında kalan emekli maaşlarına sosyal medyada tepki yağdı. Emekliler, ‘açlığa mahkum edilmenin hesabını seçimde soracağız’ diye AKP’ye kırmızı kart gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, yaklaşık 1 buçuk aylık aranın ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Emeklilerin yakından takip ettiği toplantıdan emekli maaşlarına yüzde 5 ek zam kararı çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden emeklilere 5 bin TL destek

Erdoğan “Bilindiği gibi 2024 yılının ilk 6 ayı için memur emeklisi aylıklarında yüzde 49,25, SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarında ise yüzde 37,57 artış oldu. Bu farklı artışların emeklilerimizde yol açtığı rahatsızlığı gördüğümüz için emeklilerimizin maaşlarındaki artışı birbirine yakınlaştıracak yeni bir adım atıyoruz. SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapacağımız müjdesini vermek istiyorum” dedi. En düşük emekli maaşının da 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltildiği açıklandı.

AKP emekliyi açlığa mahkum etti! Yüzde 5 ek zam

Zamla emekli aylıkları yine asgari ücretin altında kaldı. TÜİK yıllık enflasyonu yüzde 64.77 olarak açıklamıştı. ENAG ise yıllık enflasyonu 127.21 olarak açıklamıştı. Oranla SSK ve Bağkur emeklileri 37,57 oranında zam almıştı. 2024 yılında uygulanacak asgari ücret ise 17 bin 2 lira olarak açıklanmıştı. Türk-İş de açlık sınırının 14 bin 431 lira olarak açıklamıştı.

DİSK: Emekli zammı zulümdür

Hem açlık sınırı hem de asgari ücretin altında kalan emekli maaşlarına sosyal medyada tepki yağdı. X’te (Twitter) #Emeklidenrest’ etiketi kısa sürede birinci sıraya yerleşti.

Tepkilerden bazıları şöyle:

İmamoğlu: Her zaman emeklilerimizin yanında olacağız

Emekli-Sen’den tepki: Sadaka niteliğinde bir zam, kabul etmiyoruz

Kaynak: TELE1