Emeklilerden Bakan Işıkhan’a ‘ücretsiz KYK’ tepkisi: Biz karnımızı doyuramıyoruz sen tatilden bahsediyorsun

Yayın tarihi: 23 Mayıs 2024 Perşembe 11:39 am - Güncelleme: 23 Mayıs 2024 Perşembe 11:45 am

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıkladığı, ücretsiz KYK ‘desteğine’ emekliler tepki gösterdi. Maaşlarının düşüklüğüne dikkat çeken emekliler, “Tatil mi? Biz karnımızı doyuramıyoruz sen tatilden bahsediyorsun” dedi.

Düşük maaşları ve artan hayat pahalılığı nedeniyle geçim sıkıntısı çeken emekliler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında emeklilerin yaz aylarında ücretsiz kalarak tatil yapabilecekleri açıklamasına tepki gösterdi.

Emekliler ile ilgili destek paketini açıklayan Bakan Işıkhan “Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yaz aylarında uygun olan yurtlar, 1 aylık dönemde emeklilerimizin ücretsiz kullanımına açılacaktır. Emeklilerimiz tüm illerde yer alan kamuya ait misafirhane, öğretmenevi, sosyal tesis ve konuk evlerinden kamu görevlileri gibi yüzde 15 indirimli faydalanabileceklerdir” dedi. Ancak emekliler ‘destek’ paketinin çözüm olmayacağını belirtti.

“BİZ KARNIMIZI DOYURAMIYORUZ SEN TATİLDEN BAHSEDİYOSUN”

Bir emekli, “Tatil mi? Biz karnımızı doyuramıyoruz sen tatilden bahsediyorsun. Bakan söylüyor kendi kendine. Bakanın, bir eli yağda bir eli balda. Umrunda mı sanki” dedi.

“EMEKLİ NE YİYECEK ORADA”

Emekli bir vatandaş, duruma tepki göstererek şunları söyledi:

“Beni kim götürecek? Benim gibi aç adamı. Ne ile gideyim? Emekliler ne yiyecek? Emekliler otelde yatacak, su içecek. O yok bu yok, emekli bu. Evim kira. Amcamın evinde kalıyorum şimdi 5 bin TL veriyorum. Şimdi kiraya çıksak 10 bin lira. 10 bin TL maaş alıyorum ben. Emekli ne yiyecek orada? Otelde mi yatalım kuru kuruya?”

Başka bir emekli ise şöyle konuştu:

“AKP ve Tayyip Bey’e de üç dönem de oy veriyorum. Ama verdiğime pişman olmaya başladım. Ben şu anda 15 bin TL alıyorum ve şu anda bir ev tuttum yalvararak. Bu hükümet bizi yalvartmaya başladı. 12 bin TL’ye ev tuttum. 15 bin TL maaş alıyorum. Nasıl geçinilecek, ben nasıl tatil yapacağım? Orada ne yiyeceğiz? Hani para?”

“BEDAVA DESELER DE PARA ÇIKACAK BİR ŞEKİLDE”

Bir vatandaş, “Ben daha Ankara’dan başka bir yere gitmedim. Tatile de gitmeyeceğim. Paramız ancak bize yetiyor. Bedava deseler de para çıkacak bir şekilde” ifadelerini kullandı.

Emekliye zam değil sosyal tesis indirimi

emekli, ücretsiz KYK

Emekli dert yandı: Biz karnımızı doyuramıyoruz sen tatil diyorsun!

Kaynak: ANKA