Emekli Amiraller soruşturmasında yeni gelişme

28 Mayıs 2021 Cuma

Montrö açıklaması soruşturması kapsamında iki günde 21 emekli amiralin Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde ifade verdiği bildirildi.

Montrö açıklaması soruşturması kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda iki günde 21 emekli amiral Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde ifade verdi.

AA’nın aktardığına göre, daha önceki aramalarda el konulan dijital materyalin incelenmesi, ifadeleri ve HTS analizleri sonucu elde edilen deliller çerçevesinde, bildiride imzası bulunan isimlerin, “devletin güvenliğine ve Anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma” suçundan ifadelerinin alınmasına başlandı.

Başsavcılığın talimatı doğrultusunda Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde dün 11 emekli amiralin ifadesine başvuruldu. İfade alma işlemlerinin bugün de devam ettiği, bu kapsamda 10 emekli amiralin daha ifade verdiği öğrenildi.

Soruşturma kapsamında daha önce bazı imzacılar hakkında da işlem yapılmış ve bu kişiler adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmıştı.

NE OLMUŞTU?

104 emekli amiral imzasıyla, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin sözleri sonrası başlayan tartışmalara ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın “sarık ve cübbe” giydiği bir fotoğrafının basına yansımasına ilişkin olarak ortak bir bildiri yayımlanmıştı. Açıklamada, “Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz” denilmişti. Saray ve AKP sözcüleri ise bildiriye tepki göstermişti.

Açıklama hakkında soruşturma başlatılmış, 10 emekli amiral gözaltına alınmıştı. 4 amiral de ifade vermek üzere Ankara’ya gitmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında gözaltına alınan 10 emekli amiralin gözaltı süresi uzatılmıştı.

10’u 6 gün Emniyet’te tutulduktan sonra ifadeleri alınan 14 emekli amiral adli kontrolle bırakılmıştı.

Benzer Haberler