Elon Musk’ın Twitter yatırımı başını derde sokabilir

15 Nisan 2022 Cuma

Elon Musk’ın Twitter yatırımı başını derde sokabilir

Elon Musk, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Ancak Musk’ın son zamanlarda yaptığı hiçbir yatırım, Twitter hamlesi kadar çok konuşulmamıştı. Sosyal medya sektörünün en büyük ismi olarak gösterilen Twitter’ın %9,2’lik payını yaklaşık 3 milyar dolar karşılığında portföyüne ekleyen Elon Musk, bu hamlesiyle Twitter’ın en büyük dış yatırımcısı haline gelmişti.

Henüz bu haber tazeliğini korurken, bugün yaşanan bir gelişme ise dikkatlerin bir kez daha bu yatırımın üzerine çevrilmesine neden oldu. Elinde yüklü miktarda Twitter hissesi bulunduğunu iddia eden Marc Bain Rasella isimli yatırımcı, Elon Musk hakkında şikayetçi olarak kendisinin jürili mahkemede yargılanmasını talep etti. Bu kişinin iddiaları ise bir hayli ilginç.

Twitter

Elon Musk Twitter yüzünden davalık oldu. Amerikan yasalarına göre yatırımcıların, bir şirketin %5 veya daha fazla hissesini satın almasının ardından geçen ilk 10 gün içerisinde bu durumu Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna bildirmesi gerekiyor. Bununla birlikte Elon Musk, hisse payı %5’e ulaşmasına rağmen bu bildirimi zamanında yapmayarak alımlarına devam etmiş ve ne zaman ki alımları tamamlanıp hisse payı %9,2’ye ulaşmış işte o zaman gerekli bildirimleri yapmış.

 

Bakıldığı zaman aslında Elon Musk’ın 10 gün yerine 11. Günde bu bildirimi yaptığı anlaşılıyor. Ancak yeri geldiği zaman Amerikan yasalarının ne kadar sert yorumlanabildiği düşünüldüğünde, Elon Musk için buradan can sıkan bir karar çıkması ihtimal dahilinde.

Google arama motoru alışkanlıklarını değiştiriyor

Benzer Haberler