Elon Musk Twitter’ı satın alırsa atacağı ilk adımı açıkladı

19 Nisan 2022 Salı

Elon Musk Twitter’ı satın alırsa atacağı ilk adımı açıkladı

Elon Musk, Twitter’ı satın alma teklifi kabul edilirse platformun yönetim kuruluna maaş ödenmeyeceğini açıkladı. Musk, yönetim kuruluna maaş vermeyerek 3 milyon dolar tasarruf edileceğini dile getirdi.

Dünyanın en zengin insanı  Elon Musk, 4 Nisan’da Sosyal medya şirketi Twitter’ın yüzde 9,2’lik hissesini satın alarak şirketin en büyük ortağı oldu. Musk, hisse alımından 10 gün sonra toplam 43 milyar dolarlık bir teklifte bulunarak tüm hisseleri satın almak istedi. Milyarlarca dolarlık teklifin kabul edilip edilmeyeceği merak konusuyken Musk’tan dikkat çeken bir çıkış geldi.

Elon Musk, bir sosyal medya kullanıcısının Twitter yönetim kurulunu eleştiren paylaşımına yanıt olarak, Twitter’in yönetim kuruluna ödenmeyecek maaşlar üzerinden yılda 3 milyon dolar tasarruf edileceğini vurguladı.

TWİTTER’DAN ZEHİR HAPI ÖNLEMİ

Elon Musk’ın Twitter’ın tamamını yaklaşık 43 milyar dolara satın alma teklifinde bulunmasının ardından Twitter, 15 Nisan’da “zehir hapı” olarak adlandırılan bir önlem almıştı. Şirketin yönetim kurulu oybirliğiyle sınırlı süreli hissedar hakları planını kabul etmişti.

Söz konusu önlemle potansiyel alıcı dışındaki mevcut hissedarların daha düşük fiyata şirketten daha fazla hisse satın alma hakkı korunmuştu.

Musk’ın veya başka bir yatırımcının şirket hisselerinin yüzde 15’inden fazlasını satın alması durumunda planın devreye gireceği kaydediliyor.

MUSK’TAN ELVİS PRESLEY’Lİ GÖNDERME

Musk, Twitter yönetim kurulunun bu önleminin ardından Twitter hesabından Elvis Presley’in ünlü şarkısı “Love Me Tender (Beni Şefkatle Sev) ” diye paylaşım yapmıştı

Twitter Yönetim Kurulu’nun aldığı bu önlemin Musk’ın satın alma girişimini durduramayacağı ancak alımı daha pahalı hale getirebileceği veya Musk’ı müzakere masasına oturmaya zorlayabileceği ifade ediliyor.

ABD basınında, özel sermaye şirketi Thoma Bravo’nun da Twitter’ı satın almak bir teklif oluşturabileceğine ilişkin haberler yer aldı.

260 milyar doları aşan servetiyle dünyanın en zengin insanlarından biri olan Musk, Twitter hissesi aldığından beri, sosyal medya şirketiyle ilgili gelişmeler ile gündeme gelmeye devam etti.

Musk, Twitter’de reklamları kaldırmaktan bir düzenleme düğmesine kadar birçok başka ürün için de fikrini paylaştı ve takipçilerine şirketin genel merkezinin evsizler barınağına dönüştürülmesi gerekip gerekmediğini de sordu.

Benzer Haberler