Elif Çakal’ın şüpheli ölümünde tutuklu bulunan 3 şüpheliye tahliye

25 Ekim 2021 Pazartesi

https://tele1.com.tr/supheli-sekilde-hayatini-kaybeden-elif-cakalin-dovuldugu-goruntuler-ortaya-cikti-423665/

Sultangazi’de şüpheli şekilde hayatını kaybeden Elif Çakal’ın ölümünde tutuklu bulunan 3 şüpheli tahliye edildi. Çakal’ın hayatını kaybetmeden önce arkadaşları tarafından dövüldüğü görüntüler ortaya çıkmıştı.

Sultangazi’de, 15 yaşındaki Elif Çakal’ın şüpheli ölümüne ilişkin soruşturmada tutuklanan üç şüphelinin adli kontrol kararıyla tahliyesine karar verildi.

Cansız bedeni Cebeci Taş Ocakları mevkiindeki uçurumda bulunan 15 yaşındaki Elif Çakal’ın şüpheli ölümüne ilişkin soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı 21 Ekim’de soruşturma kapsamında “Eziyet etme” suçundan tutuklu bulunan Elif Çakal’ın arkadaşları Gürkan K., Ufuk B. ve Senem T.’nin Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 108. Maddesi uyarınca tutukluluk hallerinin uzatılması talebinde bulundu.

TUTUKLULUK İNCELEMESİ YAPILDI

Talep üzerine 21 Ekim’de Gaziosmanpaşa 2. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutukluluk incelemesi duruşması yapıldı. Duruşmaya tutuklu şüphelilerin avukatları katıldı. Şüpheli Ufuk B.’nin avukatı Ufuk B.’nin Elif Çakal’a yönelik herhangi bir fiziksel temas ya da suç teşkil eden davranışlarının olmadığını, husumetinin olmadığını savundu.  Şüpheli Senem T.’nin avukatı ise müvekkilinin 17 yaşında bir çocuk olduğunu belirterek 4 aydır tutuklu bulunduğunu, görüntülere göre meşru müdafaa kapsamında basit yaralama söz konusu olduğunu kaydetti. Şüpheli Gürkan K.’nin avukatı da tüm delillerin toplandığını, tek beklenenin adli tıp raporu olduğunu, tutuklu kalmasının cezalandırma boyutunu aştığını ifade etti. Tüm şüphelilerin avukatları müvekkilleri hakkında tahliye talebinde bulundu.

ADLİ KONTROLLE

Mahkeme, üç şüphelinin “Eziyet etme” suçunun vasıf ve mahiyeti, delil durumu, savunmaları, tutuklu kaldıkları süre, delillerin büyük bir oranda toplanmış olması dikkate alınarak tutuklu kalmalarının bu aşamada ölçüsüz kalabileceği gerekçesiyle tutuklama talebinin devamı yönündeki talebin reddine ve ayrı ayrı tahliyelerine karar verdi. Şüphelilerin başka suçtan tutuklu değilse serbest bırakılmalarına da karar veren mahkeme, haklarında iki gün en yakın polis merkezine imza verme şartı ile yurt dışı yasağı konulmasına da karar verdi. Şüpheliler, adli kontrol hükümlerini isteyerek yerine getirmezlerse hemen tutuklanabilecekleri ihtarında da bulunuldu.

NE OLMUŞTU?

Elif Çakal’ın Sultangazi Cebeci Mahallesi’ndeki eski maden ocağındaki uçurumda cansız bedeni bulunmuştu. Çakal’ın hayatını kaybetmeden önce bir arazide arkadaşları tarafından dövüldüğü görüntüler de yayınlanmıştı.

Çakal’ın 4 arkadaşı intihar ettiğini öne sürerken annesi ise kızının uçurumdan itildiğini öne sürmüştü.

Çakal’in ölümüyle ilgili soruşturmada ortaya çıkan görüntüler sonrası yanındaki 2’si kadın 4 arkadaşı hakkında tekrar gözaltı kararı çıkarılmıştı. Gözaltına alınan ve Gaziosmanpaşa 2’inci Sulh Ceza Hakimliği’nde ifade veren şüpheliler Çakal’ın ölümüne ilişkin “Planlı bir şey yoktu” savunmasını yapmışlardı.

Adliyeye sevk edilen Senem T. (17) tutuklanırken diğer kız arkadaşı T.Y. (15) ise Ev Hapsi şartıyla adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmış, haklarında gözaltı kararı bulunan Gürkan K. (22) ve Ufuk B. (21) ise yaklaşık 1 hafta sonra teslim olmuştu.

Şüpheli şekilde hayatını kaybeden Elif Çakal’ın dövüldüğü görüntüler ortaya çıktı

Benzer Haberler