Elektrikli otomobil konusunda en yavaş kalan ülkeler

30 Haziran 2022 Perşembe

Gelişmiş ülkelerin hemen hemen hepsi, elektrikli otomobillerin çok kısa bir zamanda benzin ve dizel ile çalışan araçları tamamen saf dışı edeceğinin bilincindeler. Bu sebeple kimileri daha ilk günden itibaren bu sektöre önemli derecede yatırımlar yaparken, kimileri ise duruma biraz daha geç uyanarak listenin tepesindeki isimleri yakalamak için sonradan kolları sıvadı.

Bununla birlikte, bugün ortaya çıkan son araştırma hangi ülkenin bu yarışta daha başarılı olduğunu gözler önüne seriyor. Öyle ki, araştırma 2012 ve 2021 yılları arasını kapsıyor ve bu yıllarda elektrikli otomobil satışı konusunda başarı sağlayan “sektörde gelişmekte olan ülkeler” en iyiden en kötüye doğru sıralanıyor.

 elektrikli otomobil

Aslında bu listenin tamamen kötülerden oluştuğunu, bu alanda iyi olanların ise Norveç, İsveç, Almanya, Hollanda gibi ülkeler olduğunu hatırlatalım. Ancak yine de liste, hangi ülkenin elektrikli araç üretimi konusunda ne kadar çabaladığını görmek açısından mühim.

 

Buna göre listenin ilk sırasında elektrikli otomobil satışlarının tüm satışlar içerisindeki payının %9,5’e ulaştığı İtalya’yı görüyoruz. Bu ülkeyi yaklaşık %8’lik oylarıyla İspanya ve Romanya takip ederken, sıralama aşağı doğru Macaristan, Yunanistan, Litvanya diye devam ediyor. Listenin sonuna baktığımız zaman ise maalesef orada çok tanıdık bir isim görüyoruz: Türkiye.

Yapılan çalışmaya göre, tüm satışlar içerisinde elektrikli otomobil payı %0,5 olan Türkiye, elektrikli otomobil trenini kaçırmak istemiyorsa, elini daha çabuk tutmak zorunda.

Asus ROG Phone 6 özellikleri sızdırıldı

Benzer Haberler