Elektriği kesilen Kılıçdaroğlu löküs lamba ışığında yurttaşlara seslendi

21 Nisan 2022 Perşembe

Elektrik zamlarını protesto etmek amacıyla faturaları ödemeyeceğini duyuran CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün elektriği kesildi. Kılıçdaroğlu elektriğinin kesilmesinin ardından yurttaşlara seslendi.

Elektrik zamlarını protesto etmek için yaklaşık 2,5 aydır faturasını ödemeyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun evinin elektriği bugün kesildi. Kılıçdaroğlu, karanlıkta eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile kamera karşısına geçerek açıklama yaptı.

Bir hafta boyunca eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte bir hafta karanlıkta kalacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, ”Dünyanın en zengin 26 insanın serveti dünya nüfusunun yarısına eşit. Zenginler daha zengin, yoksullar daha yoksul hale getirildi” dedi.

Sosyal medyadan yaptığı canlı yayına “Bir avuç holding ceplerini dolduracak diye memleketimizin onurlu insanları fakirliğe sürükleniyor. Söyleyeceklerim, halkın bu adaletsiz düzene karşı yükselttiği sestir.” notunu düştü.

Kılıçdaroğlu’nun elektriği kesildi

”İMKANSIZ FİKİRLER MÜMKÜN HALE GELMİŞTİR”

Neoliberalizmin artık can çekiştiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, ”İmkansız görünen düşüncelerin zamanı gelmiştir. Devletler insanların temel ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’A ÇAĞRI

Kılıçdaroğlu açıklamalarının sonunda ise AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulunarak; ”Erdoğan’a sesleniyorum enerjiye yaptığın zamları geri çek. KDV’yi sıfırla. Kimse merak etmesin karanlıkları aydınlığa çıkaracağız” sözlerini sarf etti.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

”Büyük bir toplumsal sarsıntının ortasındayız. Saraylı eşkiya holdinglerin cepleri dolacak diye halkın elektrik gibi gıda gibi temel hakları gasp edildi bu ülkede. Elektrik dağıtım şirketlerinin büyük bölümünü beşli çeteye verdiler.

Cengiz Holding, 8 yılda kamudan tam 2 milyar 295 milyon 311 bin lira değerinde 37 ayrı elektrik ihalesi almış. Cengiz gibiler paralarına para katarken; milyonlar faturalarını ödeyemecek hale geldi. Aç gözlü çetelere karşı halk çok öfkeli. Dünyada bu girdabın içinde. Tüm dünyada zengin azınlıklar halkların sosyal, siyasi refahını baltalıyor. Vatandaştan alıyorlar, alıyorlar, servetlerine servet katıyorlar.

Dünyanın en zengin 26 insanın serveti dünya nüfusunun yarısına eşit. Zenginler daha zengin, yoksullar daha yoksul hale getirildi.

Bu zenginler servetlerinin yüzde 1’ini paylaşsalar okula gidemeyen bütün çocukların eğitim masrafları karşılanır.

Zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan bu sistem artık miadını. Neoliberalizm artık can çekişiyor. Sıradan insanların öfkesine yenilmek üzere neoliberalizm. İmkansız görünen düşüncelerin zamanı gelmiştir. Devletler insanların temel ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür.

Neoliberalizmin sonu gelmiştir.

İşte ben bu aç gözlü politikacıların yarattığı karanlığa karşı ayaktayım. Bu eylemin sivil itaatsizlik çağrısı değil bir direniştir. Bu sizin hakkınızı arama mücadelemdir.

Eşimle birlikte bir hafta boyunca karanlıkta kalacağız. Adalet için bu ülkede kilometrelerce yol yürüdüm, şimdi karanlıkta oturacağım. Bu dünyada tüm demokratlara sesleniyorum: Samimilerse onlarda halkları için harekete geçsinler.

Erdoğan’a sesleniyorum enerjiye yaptığın zamları geri çek. KDV’yi sıfırla. Kimse merak etmesin karanlıkları aydınlığa çıkaracağız. ”

“ELEKTRİĞİ KESİLEN AİLELERİ ZİYARET EDECEĞİM”

Kılıçdaroğlu açıklamasının ardından evinin bahçesine çıkarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, ”Bu bütün dünyanın temel sorunu. Kimsenin doğalgazı elektriği kesilmesin. Bu eğer bir hak ise devletlerin bu hakkı teslim etmesi gerekir. Neoliberal politikalar Türkiye’yi de dünyayı da başka bir yere götürdü.

6 kişinin geliri dünya nüfusunun yarısına tahsil edilebilirse dünyadaki bütün çocuklarının eğitim masrafları karşılanabilir.

Elektriği kesilen 4 milyon kişinin sesi olmak gerekiyordu. Elektriği kesilen aileleri ziyaret de edeceğim. Ben elektrik faturamı ödeyebilirim. Sorun düşük gelirli ailelerin yaşadığı dram.

Rakamların hiçbir önemi yok ben zaten ödeyebilirim aylığım yetiyor. Sorun 4 milyon kişinin elektriği kesiliyor.

Kaç abonenin elektriği kesildi açıklamıyorlar. Korkan bir hükümet olmaz. Eğer bir hükümet korkuyorsa hatalı olduğunu biliyordur.

KAMULAŞTIRMA AÇIKLAMASI

Kamucu bir anlayışla yaklaşmak gerekiyor. Elektrik faturası öderken, karlarını, bunların gelecekte yapacakları yatırımları, kayıp kaçak bedelini ödüyoruz.

Elektrik dağıtım şirketleri taahhüt ettikleri yatırım yaptılar mı, soruyorum. Eğer yapmış olsalardı Isparta’da yaşananlar olmazdı.

“SİZ BİR VATAN SEVERSİNİZ”

Basın emekçilerinin sorularını yanıtladıktan sonra evine dönen Kılıçdaroğlu’na komşuları destek verdi. Bir Komşusu Kılıçdaroğlu’na “Siz bir vatan seversiniz” diye seslendi.

Benzer Haberler