Elazığ’da üst üste 3 deprem! Eğitime ara verildi

27 Aralık 2019 Cuma

AFAD yaptığı son dakika açıklamasında Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 4.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu. Kandilli ise depremin büyüklüğünü 5.1 olarak açıkladı. Deprem çevre illerden de hissedildi. Saat 10.02’deki 4,9 büyüklüğündeki depremden yaklaşık 10 dakika sonra 3,8 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Malatya’da 5,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin yerin 2 kilometre derinliğinde olduğu belirlendi. Deprem 10.02’de meydana geldi. 5,1 büyüklüğündeki depremin ardından bu kez de 3,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
Gazeteci Ferit Aslan, depremin şiddetli olduğunu ve sallanmaya devam ettiklerini yazdı. Depremin merkezi Elazığ’ın Sivrice ilçesi olarak açıklandı. Elazığ Sivrice ile Malatya Doğanyol birbirine komşu iki ilçe. Sivrice’de özellikle Duygulu, Ilıncak, Çevrimtaş, Görgülü ve Doğanbağı köyleri depremden etkilendi.

AFAD ise depremin merkezini Elazığ Sivrice olarak açıkladı. Sivrice ile Doğanyol yan yana noktalarda bulunuyor. AFAD ayrıca depremin büyüklüğünü 4,9 olarak açıkladı.

Depremden Elazığ, Adıyaman, Malatya ve Diyarbakır etkilendi.

Depremi en çok hisseden noktalar şunlar;

Malatya’nın Doğanyol, Kale ve Pütürge ilçeleri

Diyarbakır’ın Çüngüş ve Çermik ilçeleri

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi

Elazığ’ın Sivrice ve Baskil ilçeleri

Adıyaman’ın Gerger ve Sincik ilçeleri

4 ARTÇI DEPREM

Elazığ’ın Sivrici ilçesinde, Richter ölçeğine göre, saat 10.02’de meydana gelen 4.9’luk depremin ardından saat 10.09’da 2.6, saat 10.11’de 3.8, saat 10.16’da 1.7 ve saat 10.23’te 3.5 büyüklüğünde 4 deprem daha oldu. Depremler, yerin 7,00 kilometre derinliğinde meydana geldi.

EĞİTİME ARA VERİLDİ

Deprem nedeniyle Elazığ’da okulların bir gün süreyle tatil edilmesine karar verildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı’nca, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen depremde ilk bilgilere göre herhangi bir can kaybı yaşanmadığı, boş bir binada yıkım meydana geldiği açıklandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı tarafından yapılan tespitlerde; Elazığ Sivrice’de saat 10.02’de 4,9 büyüklüğünde ve 7,02 kilometre derinlikte deprem meydana geldiği belirtilerek şöyle denildi:”Alınan ilk bilgilere göre meydana gelen depremde herhangi bir can kaybı yaşanmamış, boş bir binada yıkım meydana gelmiştir. Elazığ İl AFAD tarafından Sivrice ilçesi ve köylerine ekipler sevk edilmiştir. Diyarbakır AFAD Birlik Müdürlüğü tedbir amaçlı teyakkuza geçirilmiştir. Elazığ Valiliği ve AFAD yetkilileri gelişmeleri takip etmektedir.”

‘4’ÜN ÜZERİNDE BİR DEPREM OLDUĞU ZAMAN 1 SAAT DIŞARIDA KALIN’

Elazığ’daki depremin ardından uzmanlardan ilk açıklamalar da geldi. Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Şükrü Ersoy, “Birkaç yıl önce bu bölgede yine depremler olmuştu. Yakınında Doğu Anadolu fayı var. Burada yine büyük depremler oluşturabilecek yerler var Elazığ çevresinde. Zaten Hazar Gölü’nün oradan da geçiyor. Bu depremler normal. Çünkü kırılmamış pek çok bölge var. Dolayısıyla bunlar çok olağan, beklenmedik depremler değil.” dedi.

“Depremlerin sonrası gelmez diyemeyiz. Gelecek büyük depremleri önceden söyleyemiyoruz. Herhangi bir evin yıkılacağını düşünmüyoruz ama herkes hissetmiştir. Herkes sokaklardadır şu an.

Ben hep şunu tavsiye ederim. 4’ün üzerinde bir deprem olduğu zaman 1 saat dışarda kalmalarını tavsiye ederim. Daha büyüğü gelecekse sokakta olmaları tavsiyesinde bulunurum. Ancak büyük deprem gelir demek mümkün değil.”

Benzer Haberler