Ekrem İmamoğlu’ndan AKP ve MHP grubuna İSKİ tepkisi

18 Şubat 2022 Cuma

İSKİ‘de konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ Genel Kurulu’ndaki zam tartışmasına değindi, “İBB üzerinde kötü bir oyun oynanıyor” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul yüzde 25’in üzerinde zam talebiyle Meclis’e geldi. Ve mecliste tabii ağırlık bizde olduğu için arkadaşlarımız bunların bu zam talebine evet demediler” demişti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ Genel Kurulu sonrası ortaya çıkan durumu değerlendirdi.

“Yeni tarife getirmek zorundayız” diyen İmamoğlu, maliyet artışlarını anlatarak “İstanbul’u kaybetme öfkesiyle saldırıyorlar. İSKİ’yi organize kötülükle batırmaya çalışan arkadaşlara bir haberim var. Yaptığınız suçtur” dedi.

Maliyetlerin altında bir zam önerisinde bulunduklarını söyleyen İmamoğlu, zamlardan iktidarın sorumlu olduğunu söyledi. İBB Başkanı “İBB olarak bu karara imza atan herkes hakkında ve uğratılan zararın tahsilatı hakkında suç duyurusunda bulunacağız” ifadelerini kullandı.

AKP’nin İBB oyunu! “Elektriğe yüzde 288, İSKİ’ye sıfır”

‘KÖTÜLÜK DOLU BİR OYUN’

İmamoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Bugün İstanbulumuza karşı oynanan kötülük dolu bir oyunu sizlerle paylaşmak için karşınızdayım. İki yıldır sabırla İSKİ konusunda hiç mevzuya dahil olmadan, ortak masalar kurarak, defalarca yüz yüze konuşarak ve bu görüşmeleri yaparken de bütünüyle İSKİ’nin bütün hesaplarını siyasi parti ayrımı yapmaksızın hassas durumunu İBB’deki bütün siyasi paydaşlarla paylaştık.

En son bir ay önce gelinen son noktada yapılan bütün yanlışları ortaya koyarak, kendim bizzat CHP Grup Başkanvekili, AK Parti Grup Başkanvekili ve de Meclis Başkanvekiline “Gelin bu süreci görün, 10 milyar 300 milyon liralık bütçe, 14 milyar 900 milyona çıkmış. Bu bütçe üzerinden oturalım, konuşalım. İstanbul’a bir fiyat tarifesi koyalım. Kesintisiz İstanbul’un suyunu tedarik edelim” dedim. Karşımda da üç samimi insanın yüzünü gördüm. Ben bunu güvence olarak hissettim. Sonra diyalog sürecini başlattık.

‘BÜTÇEDE YÜZDE 40’IN ÜSTÜNDE ARTIŞ VAR’

Yüzde 40’ın üzerinde bir artıştan bahsediyorum bütçede. Bir cetveli düşünün giderler, gelirler. Giderler hanesi az önce söylediğim rakam. Vazgeçilmez giderler bunlar. Bunun karşılığında da alacağınız belli fiyat tarifesi. İSKİ’nin su tarifesi… Bunu bunla dolduracaksınız. Meclis’te oyunlar yapmak, el kol hareketleri yapmak, Ekrem İmamoğlu’na hakaret etmek, partileri konuşmak falan filan… Bir anlamı yok. Basit, İSKİ’yi konuşuyoruz.

Niçin 14 milyar 300 milyon? Son 2.5 yılda sadece doğalgazdaki artış yüzde 102. Aslında İSKİ’nin konuştuğu maliyetler bir sonuç, sebep değil. Elektrik yüzde 283 ve İSKİ için elektrik o kadar önemli ki. İSKİ’nin giderinin yüzde 25’i elektrik. Şu andaki elektrik tarifesine göre 2022’deki elektrik faturası 3 milyar TL’yi aşacak. Öteye beriye zıplamaya gerek yok. Elektriğe zammı ben mi yaptım? Ben yapmadım, biz sebebi konuşuyoruz. Sebebi başka yer.

Murat Ongun: Bilgilerim deşifre edildi

‘YENİ BİR TARİFE GETİRMEK ZORUNDAYDIK’

Geçen yıl bugün dolar 7.5 liraydı şimdi 13.5 lira. İstanbul’un suyunu sağlıklı hale getirmek için kullandığımız kimyasallar dövizle geliyor ve muazzam bir zamla karşı karşıyayız. Sonuçta sadece bir yılda İstanbulumuza su temin eden İSKİ’nin maliyetleri yüzde 120 artmış. Kaçınılmaz o kadar bu durum üzerine İSKİ Genel Kurulu’na yeni bir su tarifesi getirdik. Getirmek zorundayız. Yeni fiyat tarifesine neden ihtiyaç olduğunu az önce dediğim gibi İSKİ’nin tüm gelir ve gider kalemleriyle beraber bütün yetkili arkadaşlarım tane tane anlattı. Neyin ne olduğunu herkes çok iyi biliyor.

‘YÜZDE 179’U HANGİ AKILLA BULDU, ANLAMIŞ DEĞİLİM’

Az önce zam fiyatlarını söyledim. Çıkıyor arkadaş yüzde 179, yüzde 180 zam teklifi diyor… Utanıyorum, üzülüyorum bu arkadaşların sözlerinden. İBB’de Grup Başkanvekili yüzde 179 zam ayıptır, yazıktır, günahtır. Artış rakamını bir önceki fiyata böldüğünüzde zammın oranını bulursunuz. Bu arkadaş yüzde 179’u nereden, hangi akılla, hangi eğitimle bulur anlamış değilim. Bütün bunlar yalan, doğru değil.

Biz bir hafıza tazeleyelim. İstanbul’da tarihin en büyük gördüğü zammı hangi akıl, zihniyet yaptı diye düşünün. Ben size hatırlatayım, bugünkü merkezi iktidar göreve geldiği 1994’ye yılında %200 zam yaptı. Bir sonraki yılda yüzde 173 daha zam yaptı. Bugün 150’yi fahiş bulan arkadaşlar o gün yüzde 200 zamda hiçbir sakınca görmedi.

İBB’nin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de yardım paralarına göz diktiler

‘AKILLARI 2019’DAKİ SEÇİMDE KALMIŞ’

erçekten ciddi bir kötülükten, hazmedememe… Akılları hala 2019 seçimlerinde kalmış. Bizim de aklımız göreve geldiğimizde bizden önceki manzaralardaydı. İstanbulumuza hiç yakışmayan kötü görüntülere son vermenin mücadelesini verdik.

Canını kurtarmak için Üsküdar’dan yüzerek kaçmak zorunda kalan vatandaşlarımızın karada değil, artık bundan sonra denizde yüzmelerini onlara hatırlattık. Karada yüzmekten onları kurtardık. İstanbul’da bir yılda yağan yağmurum 10’da 1’i sadece bir günde yağdı. Hiç sel baskını gördünüz mü İstanbul’da? İşte bunu benim İSKİ’deki yol arkadaşlarım başardı.

‘İSKİ BU KARARI SİZE RÜCU ETTİRECEK’

AKP Grup Başkanvekili Meclis toplantısında, ‘Siz bizim yüzde 25’lik zam teklifimizi kabul edersiniz ya da bunu da vermeyiz’ diyor. Tehdit ediyor. İstanbul tarihi böyle bir cahil adam görmemiş. Biz sana pabuç mu bırakacağız? İstanbul’u kaybetme öfkesiyle saldırıyorlar. İSKİ’yi organize kötülükle batırmaya çalışan arkadaşlara bir haberim var. Yaptığınız suçtur. İSKİ yönetmeliğe göre maliyeti altında su temini yapamaz. Bu karar ret oyu veren her üyeden rücu edilecek. Bunun faturasını hukuk önünde mahkemelerde göreceksiniz. Şimdi siz düşünün.

‘YENİ TARİFENİN VEBALİ İSKİ VEYA İBB DEĞİL’

Özellikle belirtmek isterim ki bu arada her şeye rağmen oluşan yeni bütçe, 14 milyar 900 milyona çıkan yeni bütçe ve mecburen sunmak zorunda kaldığımız yeni tarifenin vebali İSKİ veya İBB değildir. Bu ülkede herhangi bir şeyin fiyatı çok artıyorsa bunun sorumlusu ekonomiyi yöneten kişilerdir, hükümettir, iktidardır. Türkiye’yi bu ekonomik buhrana satanların İstanbul’daki ucuz kahramanlık girişimlerine en güzel yanıtı günü gelince kıymetli insanlarımız verecek.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

İBB olarak bu karara imza atan herkes hakkında ve uğratılan zararın tahsilatı hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Elbette yine İSKİ Genel Kurulu’na getireceğiz. O arkadaş bile 3 gündür uykusuz kalmıştır çünkü yanlış bir şey yaptılar. Bir gün önce kendilerini aradım, ‘lütfen ortak akılla yapın’ dedim. ‘Lütfen İSKİ’ye yakışan bir karar çıkarın’ dedim. Biz son toplantımızı meclisten önce yapacağız, orada aldığımız kararla meclise geleceğiz. Bu ortak akıl olmuyor. Sayın başkan böyle olmaz. Karar oluşturuyorsanız münazara edilsin. Bizimkiler de karşı tez varsa onu önersinler. Yine kimsenin haberi yokken teklif sunuyorlar. Bunun adı kötü niyet. Bunun adı kötülük.”

İstanbul Valiliği’nden İBB iştirakine soruşturma

Benzer Haberler