Ekrem İmamoğlu The Economist’e yazdı: 31 Mart bir dönüm noktası

Yayın tarihi: 11 Nisan 2024 Perşembe 10:22 am - Güncelleme: 11 Nisan 2024 Perşembe 10:22 am

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İngiltere merkezli ekonomi ve politika dergisi The Economist’e yazdığı yazısında, “Türkiye artık seçeneklerden yoksun değil; yörüngesi yeniden sıkı bir şekilde demokrasiye doğru yönelmiştir” ifadelerine yer verdi.

Yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilmesiyle dünya basınında da adından bahsettiren Ekrem İmamoğlu’nun seçimi değerlendirdiği yazısı The Economist dergisinde yayınlandı.

İmamoğlu’nun “31 Mart’ta yapılan yerel seçim sonuçları Türkiye tarihinde bir dönüm noktasıdır. Artık yerel gücün büyük bir kısmının seçmenler tarafından siyasi muhalefete devredildiği bir dönemde, Türkiye artık seçeneklerden yoksun değil; yörüngesi yeniden sıkı bir şekilde demokrasiye doğru yönelmiştir” sözleriyle başlayan yazısı şöyle devam ediyor:

“Özellikle devlet kaynaklarının iktidar partisine ve adaylarına tahsis edilmesi ve medyanın hükümet tarafından kontrol edilmesi konularındaki haksız rekabete rağmen üyesi olduğum muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) galip geldi. İstanbul’da hükümet yetkilileri ve cumhurbaşkanı, belediye başkanlığı seçimlerinde rakibimi desteklemek için aktif bir kampanya yürüttü. Geçen yılki seçimlerde CHP ile ittifak kuran diğer muhalefet partileri koalisyonumuzu terk edip kendi adaylarını öne sürse de biz kazandık.

“BU ZAFER GERÇEK GÜCÜN HALKIN ELİNDE OLDUĞUNU GÖSTERDİ”

Bu zafer, gerçek demokratik gücün halkın elinde olduğunu gösterdi. Bu, ‘İstanbul Modeli’ olarak adlandırdığımız yeni bir belediye yönetimi biçimine yönelik bir güven oylamasıydı. Bu model eşitliğe, demokratik sürece, sivil katılıma ve yerel düzeyde daha etkin ekonomik ve sosyal kalkınma politikalarına öncelik vermektedir.

Verdikleri mesaj çok açık. Bundan böyle hukukun üstünlüğü ve demokrasi ile yönetilen bir ülke görmek istiyorlar. Bölücü politikaları ve otoriterliği reddediyorlar. Kutuplaşmayla parçalanmış bir Türkiye değil, birleşmiş bir Türkiye hayal ediyorlar. Dahası, bu seçim sonucu derinleşen ekonomik krize karşı bir protestoydu: yükselen enflasyon, artan işsizlik ve hayat pahalılığı.

İktidarı 22 yıldır elinde tutan mevcut hükümet, gençler, kadınlar, mavi yakalı işçiler ve emekliler gibi kilit seçmen gruplarının desteğini kaybetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve partisi büyük şehirlerde büyük gerilemeler yaşadı ve destekleri çoğunlukla kırsal alanlarda yoğunlaştı. Buna karşılık, CHP, Orta ve Doğu Anadolu’da benzeri görülmemiş bir destek kazanarak Türkiye genelinde siyasi dinamiklerde bir değişimin sinyalini verdi.

Seçim sonuçları demokratik muhalefete yeni bir enerji aşıladı. Sadece bir yıl önce seçmenler cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Erdoğan’ı kıl payı desteklemişti. O zamandan beri CHP liderlik değişiklikleri yaptı ve programını kökten yenilemek için bir süreç başlattı. Türkiye halkı bu yön değişikliğinin farkına vardı ve memnuniyetle karşıladı. Halk değişim için güçlü bir arzu duyuyor.

“PARTİLER VE SİYASİLER KAYBETSE DE VATANDAŞLAR DEMOKRASİ UMUDUNU KAYBETMİYOR”

Bu seçim aynı zamanda vatandaşların siyasi elitlerden çok daha güçlü ittifaklar kurabileceğini gösterdi. Partiler ve siyasi liderler demokrasiye olan umutlarını kaybetseler bile vatandaşlar kaybetmiyor. Türkiye’nin demokratları olarak bu taban ittifakını genişletmeye kararlıyız. Türk demokrasisinin geleceği ve ülkenin refahı buna bağlıdır.

Geçtiğimiz yirmi yıl, dünyanın dört bir yanında otoriter hükümetlerin iktidara gelmesiyle birlikte bir demokrasi krizine sahne oldu. Popülizm ve kutuplaşma tarafından yönlendirilen bu çalkantı, küresel belirsizlikleri körükledi ve insanları demokratik dönemin sonunun yakın olup olmadığını sorgulamaya sevk etti.

Ancak Türkiye için 31 Mart tam tersi bir anlam taşıyor: demokrasinin erozyona uğramasının sonu. Bu, sadece Türkiye için değil, aynı zamanda yakın bölgesi ve ötesi için de derin anlamlar taşıyan bir dönüm noktası. Türkiye, otoriter eğilimlere nasıl meydan okunabileceğini göstermiş ve dünyaya örnek oldu. Pek çok ülkede seçmenler partizan aidiyetlerine sıkı sıkıya bağlı olsa da Türkiye bunun böyle olması gerekmediğini gösterdi. Yönetim için tutarlı ve inandırıcı alternatifler sunulduğunda, seçmenler tercihlerini değiştirmeye ve popülist otoriterliği reddetmeye istekli.

Şimdi benim de dahil olduğum seçilmiş belediye başkanlarına düşen görev, hesap verebilir yerel yönetişim için ortak bir kurallar dizisinin tutarlı bir şekilde uygulanmasını sağlamaktır. Bu yaklaşım, CHP’nin elinde bulunan yargı bölgelerinde kamu hizmetlerinin güvenilir bir iç izleme ve değerlendirmesini gerektirecektir.

Aynı zamanda, başta deprem ve afet hazırlığı ve yönetimi olmak üzere, şehirlerimizin ve ülke genelinin kronik sorunlarını ele almak için hükümetle işbirliği yapmaya çalışacağız. Kapsamlı bir dizi reform önerisi geliştirerek ekonomimizi, demokrasimizi ve hukuk sistemimizi güçlendirecek tedbirler alacağız.

CHP, ulusal liderlik için Sayın Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma (AK) Partisi’ne karşı en güçlü alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Önümüzdeki beş yıl boyunca Türkiye nüfusunun yüzde 70’inden fazlasını ve ekonomisinin neredeyse yüzde 80’ini oluşturan belediyeleri sosyal demokrat belediye başkanları yönetecek. Bir sonraki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine doğru ilerlerken, yerel düzeydeki değişiklikler ulusal düzeyde daha geniş çaplı değişikliklere zemin hazırlayacaktır.

Sayın Erdoğan’ın popülist rejiminin gelecekteki çabaları ne olursa olsun; İstanbul ve Türkiye, özgürlük, demokrasi ve sosyal uyumun sembolü olarak kalacaktır. Halkı önceleyen yeni bir siyasi ahlak, otoriter popülizme galip gelecektir. Demokratik çürüme ve ekonomik gerilemenin damgasını vurduğu bir neslin ardından Türkiye Cumhuriyeti ikinci yüzyılına demokrasiye olan inancını tazeleyerek giriyor”

Kaynak: TELE1