İmamoğlu ve Soyer, İBB ve İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları için asgari ücreti duyurdu

28 Aralık 2020 Pazartesi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, büyükşehir belediyelerine, iştirak şirketleri ve bağlı kuruluşlarında çalışan personeller için asgari ücret tutarının net 3 bin 100 lira olarak belirlendiğini açıkladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar 3 bin 100 lira asgari ücreti açıklamıştı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un 2021 asgari ücretinin net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklamasının ardından İBB Başkanı İmamoğlu da büyükşehir belediyesi, iştirak şirketleri ve bağlı kuruluşlarda çalışan personel için asgari ücretin 3 bin 100 lira olduğunu duyurdu. İmamoğlu’nun ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Tunç Soyer de asgari ücreti 3 bin 100 lira olarak belirlediklerini açıkladı.

Erdoğan 1 ayda 31 asgari ücret alacak

İmamoğlu, sosyal medya hesabından, “1 Ocak 2021 tarihinden itibaren İBB, iştirak şirketleri ve bağlı kuruluşlarında çalışan personeller için asgari ücret net 3100 TL olacaktır. Halkımıza ve çalışanlarımıza duyururuz” ifadelerini kullandı.

Soyer de sosyal medya hesabından, “Asgari ücret 2 bin 825 lira olarak açıklandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerinde çalışan personel için asgari ücret 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren net 3 bin 100 lira olarak uygulanacaktır. Çalışanlarımıza hayırlı olsun” paylaşımını yaptı.

KILIÇDAROĞLU İŞARET ETMİŞTİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun asgari ücretin 3 bin 100 TL olması gerektiği yönündeki açıklamasının ardından, önce Konya’nın Tuzlukçu Belediyesi ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Adana Büyükşehir Büyükşehir Belediyesi ile çok sayıda ilçe belediyesi asgari ücret arttırdı.

NE OLMUŞTU?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde son kez toplandı. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren 2021 yılı asgari ücreti açıklandı. İşçileri temsilen TÜRK-İŞ, işveren ve hükümeti temsilen ise TİSK ve Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un masaya oturduğu toplantıda işçilere 2021 yılında asgari ücret brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş ücret verilecek. Rakama Türk-İş ve DİSK’ten ‘yetersiz’ tepkisi gelmişti.

DİSK ve Türk-İş’ten asgari ücrete ilk tepki: Yetersiz

2021 yılı asgari ücret zammı belli oldu

Benzer Haberler