Ekran kartı piyasası altüst oldu

5 Mart 2021 Cuma

Ekran kartı piyasası altüst oldu

Ekran kartı fiyatları neden arttı? Peki ne oldu da birden bire ekran kartı fiyatları tavan yaptı? İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Eğer son günlerde ekran kartınızı yenilemeyi düşündüyseniz hiç de alışık olmadığınız bir tablo ile karşı karşıya kalmışsınız demektir. Çünkü 2021 Şubat ayı itibariyle ekran kartı fiyatlarında muazzam artışlar gerçekleşti.

Ekran kartlarının fiyatları artacak

Üstelik öyle yüzde 10, yüzde 20 gibi artışlardan bahsetmiyoruz. Orta seviye 2000 TL civarında fiyata sahip olan bir kartın fiyatı 8000 TL’yi de aştı. Peki ne oldu? Neden birden bire fiyatlar bu kadar uçtu? Şimdi bu konu hakkında size bazı bilgilendirmelerde bulunacağız.

Ekran kartı

Hali hazırda ekran kartlarında kullanılan yüksek teknolojili GPU’lardan tutun da akıllı telefonlarda kullanılan yonga setlerine kadar pek çok çipin üretimini Tayvanlı TSMC şirketi gerçekleştiriyor.

Yeni nesil konsolları, 5nm üretim teknolojisi ile geliştirilen yonga setleri, ekran kartlarına olan talebin artması gibi faktörler üst üste gelince TSMC’nin de tüm üretim bantları doldu.

AMD ve nVidia TMSC’den ek kota istediler. Fakat olumlu yanıt alamadılar. Hal böyle olunca hem ekran kartı tarafında, hem de konsol tarafında belli başlı stok sıkıntıları ortaya çıktı.

Stok sıkıntısı ortaya çıkınca piyasada az sayıda kalan yüksek RAM kapasitesine sahip kartlara olan talep de artmış oldu.

İşte ekran kartlarındaki fiyat artışının sebebini bu şekilde özetlemek mümkün.

Twitter Spaces için testler başladı

Benzer Haberler