Ekonomistlerden dolar tahmini! Erdoğan’ı ikna etmeye çalışıyorlar

Yayın tarihi: 12 Mart 2022 Cumartesi 10:59 am - Güncelleme: 12 Mart 2022 Cumartesi 1:13 pm

Ekonomistler Remzi Özdemir ve Evren Devrim Zelyut, Rusya’nın Ukrayna operasyonuyla 15 TL’ye dayanan dolar için MB’nin faiz kararı öncesi tahminde bulundu. Özdemir “Şu anda Saray’da harıl harıl çalışmalar yapılıyor” dedi.

Ekonomistler Remzi Özdemir ve Evren Devrim Zelyut Youtube’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı öncesi önemli değerlendirmelerde bulundu. Programda dolar kurunun ne kadarlık bir yükseliş yapacağı ve Para Politikası Kurulu’nun alacağı faiz karanın ne olacağı yönünde kulis bilgisi verildi.

Programda, Evren Devrim Zelyut, “Yüzde 60 enflasyon mayısta bizim karşımıza çıkacak. 15 lira spot dolar kurunu aldığım zaman yüzde 60 enflasyon kadar kayıp oluştuğu zaman lirada 9 lira kayıp var. Önümüzdeki yıl martın sonunda 15+9: 24 lira dolar TL hedefi potaya girdi. Merkez Bankası bu kurun 24 liraya gitmesini engelleyecek ve son kartını oynayacak” dedi.

‘SARAY’DA HARIL HARIL ÇALIŞMALAR YAPILIYOR’

Daha sonra konuşan Remzi Özdemir ise şunları söyledi: “Senin bu hesabını aynısın hem saraydaki hem ekonomi kurmayları hem de Merkez Bankası yaptı. Bunu net olarak söyleyebiliriz. Bu konuda toplantılar yapıldığını, hazırlıklar yapıldığını biliyoruz. Nedir bu çalışmalar? Döviz kuruna karşı faiz silahı. Şu anda saraydaki kurmaylar harıl harıl çalışmalar  yapılıyor. Neyin çalışması yapılıyor?

‘CUMHURBAŞKANI’NI İKNA ETMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Cumhurbaşkanı’nı ikna etmeye çalışıyorlar. Çünkü faiz artışından başka hiç bir çarenin kalmadığını Merkez Bankası çalışanları da sarayın ekonomi kurmayları da bunu artık kabul etmeye başladı. Çünkü dolar satışıyla bir şey olmayacağını gördüler. Türkiye’ye para girişi yok. Artık yapılacak hiç bir şey kalmadı, kasada da para kalmadı. Bugün de 15 sınırına gelen dolar için son atışlar yapılıyor, ölüm kalım mücadelesi veriliyor. Çünkü artık Hazine’nin üstüne o kadar yük biniyor ki, Hazine de bunun tedirginliğini hissediyor. Benim aldığım duyumlar Merkez Bankası’nın bu ay olmasa da bir sonraki ayda Nisan ayında kesin bir 10 puanlık, yani 1000 baz faiz artışı planlanıyor. Çünkü bunu net bir şekilde gördüler. Bugüne kadar uygulanan silahlar başarısız oldu çünkü.”

Korkut Boratav: Madem bu kadar büyüdük işçiler neden sokağa indi?