Ekonomist Kahveci zamlar için tarih verdi

Yayın tarihi: 9 Kasım 2021 Salı 8:07 am - Güncelleme: 9 Kasım 2021 Salı 8:07 am

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, ‘Büyük zamlar heybede’ isimli bir yazı kaleme aldı. Kahveci, elektrik zamlarına dikkat çekerek “Bugünlerde işlediğimiz iki büyük günahın cezaları ile yüzleşmeye başladık” dedi.

Kahveci, ‘iki büyük günah’ı şöyle açıkladı:

  • İlk büyük günahımız geçen yıl gerçekleştirdiğimiz muazzam parasal genişlemedir: Her tarafa saçılan o parasal genişlemenin karşılığı üretimsel genişleme olmadı. Böylece şimdi enflasyon olarak ceza çekmeye başladık.
  • İkinci büyük günahımız ise güven yitirmiş bir ekonomi yönetiminin yanına eklediğimiz negatif faiz politikası: Bu politika bir bakıma dolar yükselsin politikasıdır. Ama dolar yükselince de bir maliyeti oluyor.

Elektrik zammı hakkında ise şunları söyledi:

“Elektrik fiyatları neden artıyor? İlk adım ithal kömür santrallerinden geldi: Küresel kömür fiyatları artınca ve buna kur artışı da eklendiğinde, artık bu santrallerin yükselen maliyetlerle çalışması zorlaştı. Geçen ay şalter indiren ithal kömür santralleri karşısında doğalgaz santralleri devreye girdi. Ama bu kez doğalgaza yüzde 48 gibi muazzam zam geldi.”

Kahveci, “Tek kelime ile söyleyeyim: Büyük zam kapıda… Cevap bekleyen soru sadece bu: Büyük elektrik zammı ile ne zaman yüzleşeceğiz? Yakında. Belki de çok yakında… Ama muhtemelen seçimden sonra” değerlendirmesini yaptı.

Elektriğe büyük zam gelebilir